foto

Geneviève Cluny

  • nar. 18.4.1928 (91 let)
    Bressuire, Deux-Sèvres, Poitou-Charentes, Francie

Biografie

Bývalá modelka Geneviève Cluny se na přelomu padesátých a šedesátých let prosadila jako herečka nejen ve francouzské kinematografii, ale i v mezinárodním měřítku, její kariéra ovšem trvala jen krátce. Pochází z nevelkého města Bressuire na východě Francie a od konce čtyřicátých let se prosazovala v modelingu, proslula především díky reklamě na zubní pasty. Nedlouho nato ji začali ke spolupráci zvát filmoví režiséři a první menší roli dostala v komedii MŮJ FARÁŘ PRO BOHATÉ (Mon curé chez les riches, 1952).

V následujících letech natočila několik dalších filmů, v očích veřejnosti ji zviditelnila až první větší role v mimořádně úspěšném a z hlediska uměleckého vývoje přelomovém filmu BRATRANCI (Les cousins, 1959). Velkou popularitu jí pak přinesla účast ve dvou na sebe navazujících špionážních komediích Gézy von Radványiho NEMUSÍ TO BÝT VŽDY KAVIÁR (Es muss nicht immer Kaviar sein, 1961) a TENTOKRÁT TO MUSÍ BÝT KAVIÁR (Diesmal muss es Kaviar sein, 1961). Úspěch těchto filmů jí přinesl další nabídky z německy mluvících zemí, kde v šedesátých letech točila častěji než v rodné Francii. V rakousko-francouzské koprodukci hrála například v hudební komedii VESELÁ VDOVA (Die lustige Witwe, 1962), jedinou hlavní roli ztvárnila v německé komedii WENN MAN BADEN GEHT AUF TENERIFFA (1964), naposledy se objevila v americkém dramatu DŮM Z KARET (House of Cards, 1968), který se natáčel ve Francii.

Koncem šedesátých let se Genevieve Cluny stáhla do soukromí a provdala se. Jejím manželem byl televizní režisér a producent Alain Dhéaut (1942-2010).

Pavel "argenson" Vlach

Scenáristická filmografie

Filmy

1984 Le Vent du nord (TV film)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace