foto

Michel Polnareff

  • nar. 3.7.1944 (75 let)
    Nérac, Lot-et-Garonne, Francie

Biografie

Francouzský zpěvák, textař a skladatel filmové hudby, který celý život plave proti proudu. Narodil se do umělecké rodiny, matka Simone Lane byla tanečnicí a otec Leib Polnareff hudebníkem a svého času i spolupracovníkem Édit Piaf. Během války jeho rodiče utekli na venkov, brzy po narození Michela se ale rodina vrátila do Paříže. Talentovaný Michel se už v pěti letech začal učit hrát na klavír, během dalšího života ovládl i hru na kytaru, bicí, xylofon a basu. Po škole si odbyl sedm měsíců vojenské služby v Montluçon - jako člen plukovní kapely. Po návratu z armády se pokusil pracovat jako bankovní úředník a pojišťovací agent, záhy ale dal přednost živnosti, která lépe odpovídala jeho svobodomyslné nátuře – stal se pouličním kytaristou, jehož pódiem byly schody pařížské baziliky Sacré Cœur.

V jednadvaceti letech zvítězil Polnareff v rockové soutěži pařížského klubu Locomotive, cenu „Revue Disco“, jejíž součástí byl i kontrakt s renomovaným vydavatelstvím Paris Barclay ale odmítl převzít. Přesto na sebe první úspěch nenechal dlouho čekat a přišel hned následující rok spolu s prvním singlem „La Poupée qui fait non“, který vznikl přičiněním Luciena Morisse, ředitele rozhlasové stanice Europe 1 a Polnareffova pozdějšího manažera.

Hudební styl i image Michela Polnareffa se od začátku vymykaly standardům doby, excentrické oblečení a účesy, výrazné sluneční brýle a cílené provokace se staly jeho charakteristickým rysem, stejně jako celoživotní zájem o nové hudební technologie. Jen několik měsíců poté, co jej první nahrávka katapultovala mezi hvězdy francouzského hudebního nebe, získává Polnareff prestižní ocenění „Prix critique de la Rose d'Or d'Antibes“ a začíná chrlit jeden hit za druhým: „Sous Quelle Étoile suis-je ne?“, „L'oiseau de nuit“ (1966), „Le Rois des fourmis“, „Ame câline“ (1967), „Le Bal des lazes“ (1968) ad. Na vlně slávy a úspěchu se vezl až do konce 60. let, v roce 1970 jej ale zasáhla nečekaná tragédie: Lucien Morisse spáchal sebevraždu. Polnareff se po této události stáhl do ústraní, propadl depresím, nespavosti a začal mít vážné potíže se zrakem. Na scénu se vrátil v roce 1972. Následující léta sice byla ve znamení úspěšných turné po Japonsku, Polynésii i Severní Americe, štěstí mu příliš nepřinesla. Podvodem svého účetního Bernarda Seneaua se ocitl v dluzích, které nebyl schopen zaplatit, série mediálních útoků skončila až před soudem obviněním z obscénnosti a poslední ranou byla smrt matky. Po těchto událostech odjel Polnareff do USA, kde nějaký čas žil v anonymitě.

V roce 1975 se dostává do povědomí amerických posluchačů písní „Jesus for Tonight“ a ve stejné době skládá hudbu pro drama RTĚNKA a vyráží na další japonské turné. Do France se vrací až v roce 1977, kdy se účastní soudního jednání, týkající se předchozího finančního skandálu. Zároveň vydává nostalgickou píseň „Lettre à France“, v níž se vyznává z touhy po vlasti.

V roce 1984 Polnareff opět spolupracuje s režisérem Gérardem Ourym – s nímž už předtím spolupracoval na hudbě pro komedii POŠETILOST MOCNÝCH – a skládá hudbu pro snímek POMSTA OPEŘENÉHO HADA. Do Francie se natrvalo vrací v roce 1989 s písní „Goodbye Marylou“. O rok později vzniká ve spolupráci s Mikem Oldfieldem další hudební projekt, nazvaný „Kâma-Sûtra“. Roku 1995 nahrává Polnareff v USA úspěšné album „Live at the Roxy“. V té době se také podrobuje operaci očí, která ho zachránila před slepotou. Roku 2007 vydává zatím poslední album „Ze (Re) Tour 2007“ a obdrží cenu za celoživotní přínos hudební scéně „Victoire d'honneur“.

Vesper "vesper001" Lynd

Skladatelská filmografie

Herecká filmografie

TV seriály

2005 Village départ (TV seriál)
1966 Tilt (TV seriál)
1964 Top à... (TV seriál)

Host

TV pořady

2000 L'invité (TV pořad)
1986 Enfoirés, Les (TV pořad)
1985 Victoires de la musique (TV pořad)
1983 Cadence 3 (TV pořad)
1975 Les rendez-vous du dimanche (TV pořad)
1971 Les étoiles de la chanson (TV pořad)
Show Gilbert Bécaud (TV pořad)
1964 Die Drehscheibe (TV pořad)
1961 La grande farandole (TV pořad)
1957 Discorama (TV pořad)

Fanoušci tvůrce