foto

Antonio Cifariello

  • nar. 19.5.1930
    Neapol, Itálie
  • zem. 12.12.1968 (38 let)
    Lusaka, Zambie

Biografie

Italský herec Antonio Cifariello patřil v padesátých letech k oblíbeným představitelům pohledných mladých mužů v různých žánrech poválečné kinematografie, v závěru své předčasně ukončené kariéry se prosadil i v zahraničí. Pocházel z Neapole a studoval na filmové škole Centro Sperimentale di Cinematografie v Římě. Před kamerou debutoval menší rolí ve filmu ERAN TRECENTO (1952), první hlavní roli dostal v přepisu slavné literární předlohy Alberta Moravii ŘÍMSKÉ POVÍDKY (Racconti romani, 1955), mezitím hrál menší role také v povídkových filmech, výraznými vedlejšími rolemi přispěl do slavných filmů KRÁSKA Z ŘÍMA (La bella di Roma, 1954) nebo CHLÉB, LÁSKA A… (Pane, amore e…, 1955).

Cifariello byl úspěšný v různých žánrech, hrál v komediích, dramatech i válečných filmech. V adaptaci literární předlohy L. N. Tolstého VZKŘÍŠENÍ (Auferstehung, 1958) točil v Německu, ve stejném roce vytvořil ústřední pár s Isabelle Corey ve francouzsko-italském dramatu MLADÍ MANŽELÉ (Giovani mariti, 1958). Nejaktivnější byl na přelomu 50. a 60. let, jen v letech 1959-1960 natočil osm filmů. Tehdy se také oženil s herečkou Patrizií della Rovere a měl s ní syna Fabia Cifariella (*1959), který je dnes hudebním skladatelem.

Poslední práce Antonia Cifariella jsou spojeny s filmy ze zahraničních produkcí. Ve Španělsku natočil filmový přepis Dumasovy předlohy Dáma s kaméliemi (KRÁSNÁ LOLA – La bella Lola, 1962), v americké adaptaci Vernova románu Děti kapitána Granta hrál indiánského náčelníka (PO STOPÁCH TROSEČNÍKŮ – In Search of the Castaways, 1962) a nakonec ztvárnil titulní roli italského vojáka v polské válečné komedii GIUSEPPE VE VARŠAVĚ (Giuseppe w Warszawie, 1962).

Těmito třemi filmy skončila jeho herecká kariéra, v dalších letech se Cifariello věnoval své další vášni, a sice natáčení zeměpisných dokumentů. Po rozchodu s manželkou Patrizií se jeho další životní partnerkou stala herečka Anna Gorrasini (*1941). Cesty po světě kvůli práci na dokumentech se Cifariellovi nakonec staly osudné – v prosinci 1968 se s ním v Zambii v jižní Africe zřítilo letadlo. Dožil se 38 let a zůstal po něm stejný počet filmových rolí.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky