foto

Jane Bryan

  • nar. 11.6.1918
    Los Angeles, California, USA
  • zem. 8.4.2009 (90 let)
    Pebble Beach, California, USA

Biografie

Narodila se jako Jane O´Brien v kalifornském Hollywoodu. Jane měla ještě dva bratry Donalda a Williama, její otec James Matthew byl právník. Pro filmový svět ji objevila herečka Jean Muir, která v té době už měla smlouvu se studiem Warner Bros. Studio neztrácelo čas s obsazováním Jane do malých rolí a filmovým divákům ji v roce 1936 představilo rovnou jako hlavní podezřelou v mysteriózním krimidramatu THE CASE OF THE BLACK CAT, ve kterém hrál jejího právníka Richardo Cortez.

Jedním z nezapomenutelných filmů, ve kterém Jane hrála, bylo drama POZNAMENANÁ ŽENA z roku 1937, což byl první z filmů, ve kterých si zahrála po boku Bette Davis – Jane si tu zahrála její mladší sestru. V témže roce si zahrála s Bette Davis znovu a to v krimidramatu KID GALAHAD, kde ztvárnila dceru boxerského promotéra Nicka Donatiho (Edward G. Robinson). Bette Davis se stala jejím mentorem a mezi oběma vzniklo blízké přátelství, které trvalo i poté, co Jane s herectvím skončila. Dceru Edwarda G. Robinsona (tentokrát v roli bývalého pašeráka) si zahrála také v krimikomedii z roku 1938 A SLIGHT CASE OF MURDER. V roce 1939 pak hrála v krimidramatech INVISBLE STRIPES a EACH DAWN I DIE. S Bette Davis se pak opět sešla na plátně v rodinných dramatech THE SISTERS a STARÁ PANNA.

Přestože si ji studio Warner Bros. připravovalo pro kariéru své „leading lady“, Jane Bryan s herectvím skončila poté, co se na přelomu let 1939 a 1940 provdala za bohatého podnikatele a magnáta Johna Darta. Manželé spolu měli tři děti: syny Guye Michaela a Stephena a dceru Jane a žili spolu šťastně až do Johnovy smrti v lednu roku 1984. Jane zemřela po dlouhé nemoci v dubnu 2009 v kalifornském Pebble Beach ve věku 90 let.

ČSFD.cz

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace