foto

Orchidea de Santis

  • nar. 20.12.1948 (71 let)
    Bari, Puglia, Itálie

Biografie

Italská herečka Orchidea De Santis se narodila 20. prosince 1948 v Bari. Některé weby uvádějí Lecce, ale oficiální stránky herečky uvádějí Bari. Její otec byl námořní důstojník a Orchidea se ještě jako dítě stěhuje spolu s celou rodinou do Říma. První kontakt s showbyznysem měla již jako dvanáctileté děvče v rozhlase Via Asiago. Roku 1960 se stala členkou pěveckého sboru a brzy se stala sólovou zpěvačkou pod vedením profesora Renata Cortiglioniho. Začínala tedy jako zpěvačka a později pracovala v rádiu, filmu, divadle i televizi. Ve filmu byla jednou z představitelek italské sexy komedie sedmdesátých let.

Filmový debut přichází roku 1963 a patnáctiletá Orchidea vystupuje jako Dora ve filmu QUESTE PAZZE PAZZE DONNE. Dále hraje například roku 1966 ve filmu LA BATTAGLIA DEI MODS. Pak přicházejí filmy jako CONCERTO PER PISTOLA SOLISTA (1970), DECAMEROTICUS (1972), PER AMARE OFELIA (1974), nebo IL VIZIO DI FAMIGLIA (1975) spolu s Edwige Fenech. Kromě sexy komedií hraje i v komediích klasických či ve westernech. Úspěšnou je komedie Luciana Salceho COLPO DI STATO (1969) s obsazením nejvyšší úrovně (Giancarlo Giannini, Riccardo Cucciolla, Ornella Muti, Adriana Asti, Gastone Moschin). Trošku jinou je surrealistická komedie tématu Trojské války ETTORE LO FUSTO (1971).

Její kariéra se náhlé zastavila v roce 1980 po vážné nehodě při natáčení filmu ARRIVANO I GATTI. Její kariéra utrpěla dlouhou přestávku a Orchidea se vrátila na scénu jen do dvou filmů. V roce 1987 TENEREZZA a 1992 pak film s Michelem Placidem LE AMICHE DEL CUORE.

Přichází touha po změně a Orchidea pracuje pro divadlo, rozhlas a věnuje se své vášni, živočichům. Pro televizi se orchidea podílela na seriálech a krátkých filmech jako ROOSVELT (1986), LA MAGA CIRCE (1987), IL GRANDI PROCESSI (1996). Navíc také byla aktérem televizních programů zaměřených na ochranu zvířat. IL CASO REDOLI v roce 2006 byl posledním filmem ve kterém se Orchidea objevila.

V divadle to byly úspěšné role v Petroliniho CHICCHIGNOLA, nebo komedie LA CICOGNA SI DIVERTE od Andrého Roussina v režii Carla Alighiera. V rozhlase RAI dostávala také mnoho rolí, zejména v epizodických dramatech BAROCCOROMA či RACCONTO ITALIANO na konci sedmdesátých let. V roce 1999 roce byla tvůrcem i hostitelem pořadu L´ANELLO DI RE SALOMONE, který byl zaměřen na zvířata. Nyní čas od času od roku 2002 jí je možno slyšet v zábavném programu DVĚ NOCI (DUE DI NOTTE). Orchidea také dělala několik instruktážní videí, pro školy, včetně video filmu MONOGRAFIE OBYČEJNÉHO PSA v roce 2002.

Orchidea úzce spolupracuje s různými organizacemi na ochranu zvířat a životního prostředí. V současné době je hlavně v Římě aktivní v dell'OIPA (Organizzazione Internazionale per la Protezione degli Animali) - Mezinárodní organizace pro ochranu zvířat. Sama Orchidea říká : „Jsem okouzlena pozorováním ještěrek, žab, motýlů a všech malých tvorů kolem. Jsem přesvědčena, že alespoň jednou za život by každý měl mít přímou zkušenost se zvířetem. Zvířata Vás naučí mnoho věcí. Přítomnost zvířete může vyplnit „mezery“ v lidské lásce. Zvířata nás přijímají tak, jak jsme stvořeni a nedělají rozdíly zda jsme krásní, oškliví, bohatí, chudí, chytří nebo hloupí.“

V roce 2006 Orchidea koordinovala ve spolupráci s ministerstvem kultury města Řím festival "Italia (de)Genere" zaměřený na zlatá léta italské kinematografie. V tomto třetím ročníku se promítaly filmy z let 1965 – 1975. 20. února 2006 se Orchidea s mnoha umělci (Paolo Villaggio, Lando Buzzanca, Eleonora Giorgi a další) účastnila v Casa del Cinema výstavy nazvané „Poslední úšklebek," což byl hold pro režiséra Luciana Salceho. Orchidea pak za podpory experimentálního centra kinematografie pořádala 23.2 a 24.2 retrospektivu s promítáním jeho filmů.

Orchidea De Santis byla „pouze“ jednou z mnoha hvězdiček a nikdy se nestala hvězdou první velikosti. Byla jednou z protagonistek filmů pro každého. Na rozdíl od mnoha jiných hereček této doby a těchto filmů, se pokoušela vybírat si snímky na kterých se mohla tvůrčím způsobem podílet, aby nezapadla do totálně špatných filmů. Ve své více než dvacetileté kariéře patřila mezi nejfotografovanější herečky.

Petr "Hennes" Hennebichler

Herecká filmografie

Filmy

1996 caso Redoli, Il (TV film)
1992 Le Amiche del cuore
1987 Tenerezza
1980 Arrivano i gatti
1979 Tre sotto il lenzuolo
1978 Bella governante di colore, Una
Ridendo e scherzando
Tanto va la gatta al lardo...
1977 Appuntamento, L'
La dottoressa sotto il lenzuolo
Ride bene... chi ride ultimo
Signor Ministro li pretese tutti e subito, Il
1976 René la canne
San Pasquale Baylonne protettore delle donne
1975 Attenti... arrivano le collegiali!
Dolci zie, Le
Ingenua, L'
Sensualità è un attimo di vita, La
Vizio di famiglia, Il
1974 Charlys Nichten
La muerte llama a las diez
Mé drahé mamince k narozeninám
Nipote, La
Per amare Ofelia
Prostituzione
Scusi, si potrebbe evitare il servizio militare?... No!
1973 Giochi proibiti dell'Aretino Pietro, I
Padrina, La
Paolo il caldo
Provaci anche tu, Lionel
Racconti di Viterbury - Le più allegre storie del '300, I
1972 Amore e morte nel giardino degli dei
Anche se volessi lavorare, che faccio?
Beffe, licenze et amori del Decamerone segreto
Calde notti del Decameron, Le
Decamerone proibito, II
Decameroticus
Dólar de recompensa, Un
Ettore lo fusto
Il diavolo nel cervello
Mille e una notte all'italiana, Le
1971 Jack el destripador de Londres
1970 Concerto per pistola solista
Il tuo dolce corpo da uccidere
L'Invasion
Macchia rosa, Una
Quelli belli... siamo noi
1969 Colpo di stato
Nel labirinto del sesso (Psichidion)
Togli le gambe dal parabrezza
1968 Mister Zehn Prozent - Miezen und Moneten
1966 Come imparai ad amare le donne
Due figli di Ringo, I
Sedmnáct let - vlasy blond
1964 Invincibili tre, Gli
1963 Queste pazze pazze donne

Dokumentární

1999 Eurotika! (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky