foto

James Finlayson

  • nar. 27.8.1887
    Falkirk, Skotsko, Velká Británie
  • zem. 9.10.1953 (66 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

165 cm vysoký nevrlý cholerik s lysinou a charakteristickým knírem, známý svým šilháním, vznětlivostí a nezaměnitelnou mimikou. Tak si "Jimmyho" Finlaysona pamatujeme z nespočtu filmů a grotesek.

James Henderson Finlayson se narodil 27. srpna 1887 ve skotském Larbertu rodičům Alexandrovi a Isabelle Finlaysonovým. Úspěšně absolvoval Vysokou školu George Watsona, poté dokonce navštěvoval i Univerzitu v Edinburghu, ale díky přátelství se skotským hercem Johnem Clydem ji brzy opustil a začal se věnovat hereckému povolání. Cestoval po Velké Británii a se svými skeči vystupoval v různých varieté. Dokonce zakotvil v Královském divadle v Edinburgu, kde vystupoval spolu se společností přítele Johna Clydea. Píše se rok 1911 a Finlayson se svým bratrem Robertem opouští po smrti svých rodičů rodnou vlast a vydává se do Spojených států amerických.

Již rok nato se v newyorském Daly's Theater prosazuje ve hře The Great Game rolí detektiva maskovaného za skotského venkovského balíka.

"James Finlayson měl skvělou příležitost, kterou nepropásl, aby rozvinul dva rozličné charaktery ve své dvojroli - prostého, naivního Skota, a vychytralého, rozhodného detektiva. Pozoruhodné na celé věci je to, že se mu velmi dobře podařilo skloubit obě role najednou." New York Dramatic Mirror, 22. 5. 1912

Ten samý rok se rovněž objevil na Broadwayi v populární frašce Bunty Pulls the Strings, čímž zaznamenal průlom ve své dráze komika a Jim, Jimmy, Jimmie nebo Fin, jak se mu přezdívalo, se stal vyhledávaným estrádním hercem. Roku 1916 se James Finlayson nechal zlákat úspěchem němých filmů, zanechal kariéry na divadelních prknech a na dalších 35 let zakotvil v Hollywoodu. Za tuto dekádu stačil natočit více než 190 grotesek a filmů. Nejdříve si našel práci u filmové společnosti The L-KO Kompany, ta však byla díky vleklým problémům uzavřena už v roce 1919. James Finlayson tedy zkouší štěstí i ve studiu producenta Thomase Ince, s nímž spolupracuje i herec, režisér a producent Mack Sennet. Ten s Finlaysonem uzavírá tříletý kontrakt a James se tím pádem stává součástí Keystone Kops (The Keystone Cops), fiktivního neschopného policejního sboru, který vystupoval v krátkých groteskách. Jim Finlayson je však nejvíce spojován s filmovými studii producenta Hala Roache.

Hal Roach se nejprve v polovině 20. let snažil z Finlaysona udělat hvězdu první velikosti, ale tyto snahy se často nesetkávaly s úspěchem a slavný producent to nemohl pochopit. Další krok ke slávě přinesl rok 1927, kdy se Jamesovi dostalo pocty hrát dějově podstatné role v sérii hvězdně obsazených grotesek s nadějnými komiky Stanem Laurelem, Oliverem Hardym či s herečkou Ednou Marion. Studio dokonce Finlaysona, Hardyho a Laurela uvádělo jako "slavné komické trio". Ale Hal Roach a pozdější dvojnásobný držitel Oscara režisér Leo McCarey rozpoznali velký potencionál ve spárování Laurela a Hardyho. K tomuto účelu začali rozvíjet jejich postavy a rozšiřovali jim role. James Finlayson se tedy musel od roku 1928 spokojit s rolemi darebáků a protivníků, kterých se však vždy zhostil s velkým nadšením. Mohl na nich naplno rozehrát svoji komiku a přizpůsobit je svému zjevu. S duem Laurel a Hardy hrál Finlayson ve 33 snímcích, a to zejména ve slavné grotesce BIG BUSSINES (1929), kde hrál majitele domu, kterému se komická dvojka snaží v létě prodat vánoční stromek, a ve filmu WAY OUT WEST (1937), v němž ztvárnil chtivého a zlotřilého majitele saloonu Mickeyho Finna. Ještě než došlo ke spojení, hrál V 19 filmech po boku samotného Stana Laurela a v pěti se setkal s Oliverem Hardym. James Finlayson se objevil i v řadě dalších filmů produkovaných Halem Roachem. Hrál s takovými komiky, jako byly Charley Chase, Harry "Snub" Pollard nebo Ben Turpin. V několika groteskách se objevil i s hereckou skupinou dětí nazvanou Our Gang.

Po ukončení spolupráce s Halem Roachem a duem Laurel a Hardy se jako nezávislý herec objevil ještě v několika filmech, ale role, které dostával, neodpovídali jeho hereckým kvalitám, a svůj dřívější úspěch již nezopakoval. Jako skotský farmář s knírem, strážník, taxikář či svatební host se objevil ve filmech BÝT, ČI NEBÝT (1942), VLČÍ ŽENA V LONDÝNĚ (1946), PŘICHÁZÍ ŽENICH (1951) a KRÁLOVSKÁ SVATBA (1951). Roku 1951 končí James Finlayson kvůli zdravotním problémům, které se začaly projevovat již v roce 1937, s filmováním.

I přes filmové úspěchy a velkou popularitu si Finlayson svůj soukromý život nechává pro sebe. V červenci roku 1919 se oženil s Emily Corou Gilbert (1899-1981). Jejich manželství bylo bezdětné. Právoplatným americkým občanem se stal roku 1920.

James Finlayson pravidelně chodil posledních dvacet let posnídat společně s anglickou herečkou Stephanií Insall. Avšak 9. října 1953 nedorazil jindy přesný Skot v obvyklou dobu. Herečka věděla, že její přítel je nemocný, a tak se za ním ihned vydala do jeho domu na North Beachwood Drive v Los Angeles. Tam objevila tělo slavného herce. James Finlayson zemřel na infarkt ve věku 66 let.

Bohužel, nekrology, které vyšly v místních novinách, byly velice stručné, na to že se jednalo o člověka, jenž rozdával lidem radost. Hollywood Report například napsal: "Zádušní mše za Jimmiho Finlaysona, 66, jednoho z členů původního sboru Keystone Kops, se bude konat v 15 hodin v Pierce Bros. Hollywoodský herec, který hrál i se slavným duem Laurel a Hardy, zemřel u sebe doma ve spánku v noci ze čtvrtka na pátek." Zajímavé je, že ve většině nekrologů byl kladen důraz spíše na spolupráci s Mackem Sennetem, než na četnější a památné role ze studia Hala Roache.

Pohřební obřad se konal ve stejné zednářské kapli, v níž se lidé o čtyři roky později rozloučili i s Oliverem Hardym. Mezi smutečními hosty byli přítomni herci Hank Mann, Billy Bevan, Harry "Snub" Pollard, Tom Kennedy, a dokonce i sám Mack Sennet. A i přestože nebyla zmíněna přítomnost žádného z Roachových spolupracovníků, nepochybně tam někdo byl.

Ačkoliv je James Finlayson už velmi dlouho po smrti, jeho odkaz žije dál. A objevuje se i v seriálu, u kterého by to čekal málokdo. Jedním z Finlaysonových typických projevů byl protáhlý výraz "d'ohhhhh!", který nahrazoval slova zaklení. A právě to později inspirovalo Dana Castellanetu, který měl při dabování postavy Homera Simpsona pronést zvuk "podrážděného zavrčení". Matt Groening měl pocit, že by kvůli načasování animace lépe vyhovovalo, kdyby to Castellaneta pronesl rychleji. A tak světlo světa spatřil slavný výraz Homera Simpsona "D'oh!", jenž byl v roce 1998 zapsán do Oxfordského slovníku angličtiny.

David "Komiks" Broul

Herecká filmografie

Filmy

1965 Laurel a Hardy - a.z.
1951 Královská svatba
Přichází ženich
Ça c'est du cinéma - a.z.
1949 Challenge to Lassie
1948 Grand Canyon Trail
Julia Misbehaves
Lassie: Rodné stráně
1947 Cesta ke hvězdám
Thunder in the Valley
1946 Till the Clouds Roll by
Two Sisters from Boston
Vlčí žena v Londýně
1944 Once Over Lightly - a.z.
1943 Yanks Ahoy!
1942 Být či nebýt
1941 New Wine
Nice Girl?
One Night in Lisbon
1940 Laurel a Hardy na moři
Laurel a Hardy studují
Zahraniční dopisovatel
1939 A Small Town Idol - a.z.
Dog-Gone
Hollywood Cavalcade
Laurel a Hardy v cizinecké legii
Lupič gentleman
The Great Victor Herbert
1938 Dubové palice
False Roomers
Vzdušné zámky
1937 All Over Town
Anděl
Na divokém západě
Pick a Star
That's That
The Toast of New York
This Way Please
Wise Girl
1936 Our Relations
The Bohemian Girl
1935 Bonnie Scotland
Handle with Care
Life Hesitates at 40
Manhattan Monkey Business
Thicker Than Water
1934 Big Business
Dick Turpin
Father and Son
Girl in Possession, The
Nine Forty-Five
Oh No Doctor!
Trouble in Store
What Happened to Harkness?
1933 Druggist's Dilemma, The
Gay Nighties, The
His Silent Racket
Hokus Focus
Me and My Pal
Mush and Milk
Nature in the Wrong
So This Is Harris!
Strictly in Confidence
Thru Thin and Thicket, or Who's Zoo in Africa
Ďáblův bratr - Laurel a Hardy
1932 Boy Oh Boy!
Iceman's Ball, The
Jitters the Butler
Lights Out
Millionaire Cat, The
Pack Up Your Troubles
The Chimp
Thunder Below
Union Wages
Zwei Ritter ohne Furcht und Tadel
1931 A Clean-Up on the Curb
Beach Pajamas
Chickens Come Home
False Roomers
Frozen Face
Hasty Marriage, The
June First
Laurel a Hardy se žení
Melon-Drama, A
Not So Loud
Oh! Marry Me
Oh! Oh! Cleopatra
One Good Turn
One of the Smiths
Pardon Us
Politiquerías
Scratch-As-Catch-Can
Second Hand Kisses
Stout Hearts and Willing Hands
Trouble from Abroad
1930 Another Fine Mess
Chercheuses d'or
Dollar Dizzy
For the Defense
Harold - boty - mrakodrap
Ladrones
Night Owls
Patrola
Príncipe del dólar, El
Young Eagles
1929 Big Business
Fast Freight
Hard to Get
Liberty
Men O'War
Puckered Success
The Hoose-Gow
Two Weeks Off
Wall Street
1928 Bachelor's Paradise
Flying Elephants
Galloping Ghosts
Ladies' Night in a Turkish Bath
Lady Be Good
Old Wives Who Knew
Should Tall Men Marry?
Show Girl
1927 Anything Once!
Call of the Cuckoo
Do Detectives Think?
Don't Tell Everything
Fighting Fathers
Forgotten Sweeties
Hats Off
Honorable Mr. Buggs, The
Love 'Em and Weep
No Man's Law
One Hour Married
Seeing the World
Sugar Daddies
The Second 100 Years
With Love and Hisses
1926 A Punch in the Nose
Běsnící blechy
Dizzy Daddies
Don Key (A Son of Burro)
Madame Mystery
Never Too Old
Nickel-Hopper, The
Raggedy Rose
Should Husbands Pay?
Tell It to a Policeman
The Merry Widower
Ukulele Sheiks
What's the World Coming To?
Wife Tamers
Wise Guys Prefer Brunettes
Your Husband's Past
1925 Ano, ano, Nanette
Are Husbands Human?
Are Husbands Necessary?
Change the Needle
Chasing the Chaser
Cuckoo Love
Flaming Flappers
Hard Boiled
Haunted Honeymoon, The
In the Grease
Innocent Husbands
Madame Sans Jane
Mary, Queen of Tots
Moonlight and Noses
Official Officers
Sure-Mike!
The Caretaker's Daughter
Thundering Landlords
Unfriendly Enemies
Welcome Home
1924 Are Blonde Men Bashful?
Before Taking
Brothers Under the Chin
Hot Heels
Krátké suknice
Near Dublin
Our Congressman
Pan Smith
Postage Due
Rupert of Hee Haw
Why Husbands Go Mad
Wide Open Spaces
Zeb vs. Paprika
1923 A Man About Town
A Tough Winter
Before the Public
California or Bust
Courtship of Miles Sandwich
Frozen Hearts
Fully Insured
Hollywood
Jack Frost
Jus' Passin' Through
Mother's Joy
Noon Whistle, The
Pick and Shovel
Pitfalls of a Big City
Pomeranče a citrony
Roughest Africa
Scorching Sands
Sold at Auction
Stan Laurel doktorem
The Mystery Man
The Walkout
The Whole Truth
Where's My Wandering Boy This Evening?
Špindírové
1922 Gymnasium Jim
Ma and Pa
Newly Rich
One Horse Town
Please Be Careful
Rodinné filmy
The Crossroads of New York
When Summer Comes
Wise Duck, The
1921 A Small Town Idol
Bright Eyes
Hard Knocks and Love Taps
Home Talent
Love's Outcast
Made in the Kitchen
She Sighed by the Seaside
The Unhappy Finish
1920 Bungalow Troubles
By Golly!
Don't Weaken!
Down on the Farm
Gee Whiz
Great Scott!
Love, Honor and Behave
Married Life
My Goodness
You Wouldn't Believe It
1919 East Lynne with Variations
Love's False Faces
Never Too Old
The Dentist
The Foolish Age
The Speakeasy
Treating 'Em Rough
Trying to Get Along
Uncle Tom Without a Cabin
Up in Alf's Place
Village Smithy, The
Yankee Doodle in Berlin
1918 Hey, Doctor!
In Dutch
Oh, Baby!

Dokumentární

2006 The Woman with the Hungry Eyes - a.z.
1967 The Best of Laurel and Hardy - a.z.
1964 The Big Parade of Comedy - a.z.
1949 Down Memory Lane - a.z.
1930 Screen Snapshots Series 9, No. 22