foto

Elli Parvo

  • nar. 17.10.1915
    Milán, Itálie
  • zem. 19.2.2010 (94 let)
    Řím, Itálie

Biografie

Italská herečka Elli Parvo, vlastním jménem Elvira Gobbo, pocházela z Milána, otec byl Ital, matka pocházela z Německa. Vyrůstání ve dvojjazyčném prostředí umožnilo později herečce točit v Německu, respektive v německých verzích italských filmů. Elli Parvo studovala na prestižní filmové škole Centro Sperimentalo di Cinematografia, před kamerou debutovala v devatenácti letech menší rolí v historickém filmu TERESA CONFALONIERI (1934).

K dalším filmovým rolím se Elli Parvo dostala až po studiích a koncem třicátých let jí jistou proslulost přinesly středně velké úlohy v několika úspěšných komediích (DIVOKÝ SALADINO – Il feroce Saladino, 1937; MARKÝZ RUVOLITO – Il marchese di Ruvolito, 1939). Teprve za války začal stoupat význam i počet jejích rolí a jen v letech 1940-1942 natočila patnáct filmů. Střídala komedie s dramaty i historickými filmy, diváci si ji oblíbili hlavně v emočně vyhrocené melodramatické poloze. Některé filmy z doby války byly uvedeny i u nás, připomeňme alespoň tituly SMĚJ SE, PAŇÁCO (Ridi pagliaccio, 1941) nebo historický film MOST VZDECHŮ (Il ponte dei sospiri, 1940), s Erminiem Macariem vytvořila ústřední pár v komedii DÍTĚ ZÁPADU (Il fanciullo del West, 1942).

Největší ohlas přinesl Elli Parvo film TOUHA (Desiderio, 1943/1946), který začal za války točit Roberto Rossellini, ale až po válce jej dokončil Marcello Pagliero. Tady se představila ve výhradně záporném charakteru, podobné rysy pak nesla její role i ve slavném neorealistickém počinu SLUNCE ZASE VYCHÁZÍ (Il sole sorge ancora, 1946). Po válce pak vytvořila ještě několik zajímavých postav v adaptaci Dostojevského BRATRŮ KARAMAZOVÝCH (I fratelli Karamazoff, 1947) nebo dobrodružném příběhu TAJEMNÝ RYTÍŘ (Il cavaliere misterioso, 1948), velkou příležitost dostala ještě po boku populárního komika Totò (TOTÒ TŘETÍ MUŽ – Totò terzo uomo, 1951), pak se o ni ale filmoví producenti pomalu přestávali zajímat a během padesátých let hrála již jen menší role v několika filmech.

Úplně naposledy odehrála nevelký part v komedii NEBEZPEČNÉ MATKY (Madri pericolose, 1960) a poté odešla do soukromí. Elli Parvo zemřela v Římě 19. února 2010 ve věku 94 let. Teprve nekrology znovu po půlstoletí připomněly její hereckou osobnost, která svými postavami provokativních krásek dotvářela charakter italské kinematografie čtyřicátých let.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky