foto

Suzanne Bianchetti

  • nar. 24.2.1889
    Paříž, Francie
  • zem. 17.10.1936 (47 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Francouzská herečka Suzanne Bianchetti je dnes již zapomenutou hvězdou němé éry, její jméno ale zůstává v povědomí díky ceně Prix Suzanne Bianchetti, která se dodnes každoročně uděluje mladým nadějným herečkám. Narodila se v Paříži, její herecké začátky jsou ale zahaleny tajemstvím. Nejspíše to ale souvisí s jejím manželstvím – v roce 1914 se provdala za Reného Jeanne (1887-1969), filmového producenta, později spisovatele a novináře.

Během první světové války začala Suzanne Bianchetti hrát v krátkých filmech režiséra Alexandre Devarennese. Za zmínku stojí pozdější spolupráce s významnějšími režiséry Jacquesem de Baroncelli (SEN – Le rêve, 1920; OTEC GORIOT – Le père Goriot, 1921) nebo Léonem Poirierem (JOCELYN, 1922; PŘÍPAD KURÝRA Z LYONU - L′affaire du courrier de Lyon, 1923). Během dvacátých let se Suzanne Bianchetti stala ve Francii populární herečkou a svou oduševnělou elegantní tvář propůjčovala především postavám šlechtičen a panovnic. Jako Marie Antoinetta se tak objevila ve slavném životopisném eposu Abela Gance NAPOLEON (Napoléon, 1927), hrála také císařovnu Josefínu (MADAME SANS-GENE, 1925) nebo carevnu Kateřinu II. (CASANOVA, 1928). Točila i mimo Francii a například v německém filmu CAGLIOSTRO – LIEBE UND LEBEN GROSSEN ABENTEURERS (1929) si zopakovala roli královny Marie Antoinetty.

I po nástupu zvuku pokračovala v kariéře ve filmu, znovu pracovala s Léonem Poirierem nebo Jacquesem de Baroncelli. Opět hrála úlohy žen z vyšších společenských kruhů a císařovnu Eugenii ztvárnila v historickém filmu CÍSAŘSKÉ FIALKY (Violettes impériales, 1932). Naposledy stála před kamerou v režii Léona Poiriera jako světácká žena ve filmu VOLÁNÍ TICHA (L΄appel du silence, 1936).

Suzanne Bianchetti zemřela náhle 17. října 1936 ve věku 47 let. Její manžel René Jeanne patřil tehdy k vlivným osobnostem francouzského kulturního dění a autoritou své osobnosti zaštítil zřízení ceny Prix Suzanne Bianchetti, která se od roku 1937 uděluje mladým filmovým herečkám. Jako první ji získala Junie Astor, mezi jejími držitelkami pak můžeme vidět například Annie Girardot, Marinu Vlady nebo Isabelle Huppert, v nedávné době ji obdržela Audrey Tautou.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace