foto

Rossella Como

  • nar. 29.1.1939
    Řím, Itálie
  • zem. 20.12.1986 (47 let)
    Řím, Itálie

Biografie

Italská herečka Rossella Como začala ve velmi mladém věku pracovat jako televizní moderátorka, později se uplatnila ve filmu i v divadle. Z televizního studia ji před filmovou kameru přivedl režisér Dino Risi, když ji svěřil menší roli v dobově velmi úspěšné veselohře CHUDÍ, ALE KRÁSNÍ (Poveri ma belli, 1956). Risi ji pak obsadil i do další komedie BABIČKA SABELLA (La nonna Sabella, 1957), další velké úspěchy jí přinesly tentokrát již velké role ve filmech režiséra C. L. Bragaglii (LAZZARELLA, 1957; NOHY ZE ZLATA – Gambe d´oro, 1958; SLUŽBU KONAJÍCÍ DESÁTNÍK – Caporale di giornata, 1958).

Během šedesátých let se Rossella Como znovu věnovala práci pro televizi, příležitostně ale opět točila filmy a objevila se i v několika zásadních počinech tehdejší kinematografie, například ve Felliniho 8 1/2 (Otto a mezzo, 1962). Když v roce 1965 přijela do Itálie skupina Beatles, byla Rossella Como vybrána, aby se stala moderátorkou celého koncertního turné a tato pozice pochopitelně znovu navýšila její popularitu. Vedlejší role pak hrála v dalších filmech převážně komediálního zaměření, například v roce 1967 natočila čtyři (VZAL JSEM SI TĚ Z LEGRACE – Ti ho sposato per allegria, 1967), několikrát stála před kamerou po boku populární dvojice komiků Franco a Ciccio.

Z filmu a televize přesunula v sedmdesátých letech své aktivity na divadelní jeviště, v roce 1973 se navíc začala uplatňovat jako zpěvačka lidových písní a s představením Roma amor absolvovala úspěšné turné po jižní Americe. Ve filmu v té době účinkovala jen výjimečně, připomeňme ale například dobrodružný příběh Sergia Grieca SERŽANT KLEMS (Il sergente Klems, 1971). Až později se objevila v komedii VÁNOČNÍ PRÁZDNINY (Vacanzo di Natale, 1983) a televizním seriálu MARCO POLO (1982).

V této době se již stahovala do soukromí, protože trpěla rakovinou a na následky této nemoci zemřela v prosinci 1986 ve věku 47 let. Krátce před smrtí dokončila svůj poslední film VÁNOČNÍ DÁREK (Regalo di Natale, 1986), který v následujícím roce zabodoval na festivalu v Benátkách i v udílení prestižních filmových cen.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky