foto

France Anglade

  • nar. 17.7.1942
    Constantine, Alžírsko
  • zem. 28.8.2014 (72 let)

Biografie

France Anglade patřila v šedesátých letech ke zlatovlasým ozdobám francouzské kinematografie, a i když natočila přes čtyřicet filmů – některé z nich i mimo Francii – nepodařilo se jí proniknout do mezinárodního povědomí jako jiným herečkám její generace. Celé její jméno je Marie-France Anglade a narodila se za druhé světové války v Alžírsku, které tehdy ještě patřilo do francouzské koloniální správy. V alžírském městě Constantine strávila dětství, do jejího života zasáhl rok 1958, kdy s příbuznými pobývala na dovolené ve Francii.

Náhodou se přichomýtla k natáčení kriminální komedie GUINGUETTE (1959), kam ji do bezejmenné epizodní role obsadil asistent režie. Nově nabyté kontakty dodaly mladičké France odvahu a přestěhovala se do Paříže, kde se začala uplatňovat jako fotomodelka. Brzy se jí podařilo znovu proniknout do filmu a od počátku šedesátých let hrála v několika titulech ročně. Zpočátku to byly menší role v tehdy oblíbených povídkových filmech, první větší postavu ztvárnila v dnes již dávno zapomenuté komedii JAKO RYBA VE VODĚ (Come un poisson dans l´eau, 1962).

Čtyři filmy natočila v Itálii, kromě toho si zahrála s Lexem Barkerem v britské kriminálce TWENTY-FOUR HOURS TO KILL (1964). Ve Francii se mezitím dočkala hlavních rolí v komedii CO SI MYSLÍTE O MÉ SESTŘE? (Comment trouvez-vous ma soeur?, 1963) a ve válečném filmu režiréra Christiana-Jaque HOSTINA ŠELEM (Le repas de fauves, 1964). Titulní roli krásné šlechtičny hrála v historické milostné romanci DRAHOUŠEK KAROLÍNA (Caroline chérie, 1968), která ovšem nedosáhla kvalit ani úspěchu originální verze z roku 1951 s Martine Carol v hlavní roli.

France Anglade se pak další herecké kariéry vzdala a před kamerou se v následujících letech objevovala jen výjimečně a v malých rolích. Pokoušela se sice prorazit i v divadle, právě tam se ale ukázalo, že její herecké schopnosti jsou velmi omezené, takže zájem o ni postupně klesal. Zatím naposledy se objevila v malé roli majitelky obchodu v jedné epizodě seriálu HIGHLANDER (1994).

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky