foto

Gabrielle Fontan

  • nar. 16.4.1873
    Bordeaux, Francie
  • zem. 8.9.1959 (86 let)
    Juvisy-sur-Orge, Francie

Biografie

Když bratři Lumièrové prezentovali svůj první film, byla Gabrielle Fontan již uznávanou divadelní herečkou, přesto si později k filmu našla cestu. Stalo se tak ale až po příchodu zvuku, který mohl zhodnotit její mluvený projev a Gabrielle Fontan se stala osvědčenou představitelkou desítek vedlejších rolí starších žen. Narodila se v Bordeaux v roce 1873, její skutečné jméno bylo Gabrielle Pene-Castel. Divadlo hrála od počátku devadesátých let na různých pařížských scénách, jako zavedená herečka později dávala i lekce začínajícím adeptům.

Ve dvacátých letech 20. století byla Gabrielle Fontan již ve věku, kdy většina hereček odchází z divadla do penze. Ona však teprve měla před sebou obdivuhodnou kariéru u filmu, poprvé se objevila ještě v němé éře v dramatu MALDONE (1927), v němž hlavní roli hrál Charles Dullin, její divadelní šéf. Díky němu Gabrielle Fontan na prahu šedesátky objevila svět filmu, plné uplatnění jí ale nabídl až nástup zvukového filmu: Před ozvučením filmu nicméně ještě hrála ve čtyřech filmech Jeana Grémillona nebo André Berthomieu (DÁMY V ZELENÝCH KLOBOUCÍCH - Ces dames aux chapeaux verts, 1929). Během třiceti let pak odehrála obdivuhodný počet bezmála 130 menších rolí babiček, hašteřivých tetiček, domovnic a sousedek, řada jejích postav však překročila rámec epizod a výrazným způsobem obohatila i několik zásadních děl francouzské kinematografie.

Početně bohatá filmografie Gabrielle Fontan v sobě zahrnuje nejen umělecké skvosty své doby, ale pochopitelně i podprůměrné komedie a sentimentální příběhy, jichž se ve Francii stejně jako v jiných zemích točilo dost. Počátkem třicátých let spolupracovala s režiséry komerčně úspěšných, ale málo hodnotných filmů (André Berthomieu, Jean Grémillon). Z větších hereckých úkolů, kterými byla pověřena, stojí za připomenutí režijní debut později významného režiséra Jean-Paula Le Chanoise ČAS TŘEŠNÍ (Le temps des cerises, 1937), menší rolí babičky se uvedla ve slavném Renoirově snímku VÝLET DO PŘÍRODY (Une partie de campagne, 1936).

Koncem třicátých let dostala menší příležitosti ve významných filmech DEN ZAČÍNÁ (Le jour se lève, 1939) a KONEC DNE (La fin du jour, 1939), poměrně velké role pak dostala v době války, kdy natočila více filmů, než řada jiných herců. Za zmínku stojí její filmografie z roku 1943, kdy se objevila ve třinácti snímcích, několik z nich navíc značně přesahovalo průměr dobové produkce a ani účast Gabrielle Fontan v nich nebyla zcela zanedbatelná (NEZNÁMÝ V DOMĚ – Les inconnus dans la maison, 1942; PEKELNÉ ÚDOLÍ – Le val d´enfer, 1943; KOMISAŘ MAIGRET ZASAHUJE – Picpus, 1943).

Ještě ve třicátých letech hrála Gabrielle Fontan také divadlo, nejčastěji v Théâtre de l'Oeuvre, později v Théâtre de la Madeleine nebo v Théâtre Montparnasse. Značné vytížení filmem spolu s pokročilým věkem ji ale donutily jevištní aktivity omezovat, nicméně ještě v padesátých letech stála na jevišti Théâtre Edouard VII. (Svědek obžaloby) nebo znovu v Théâtre de l'Oeuvre (Vejce). I po válce točila Gabrielle Fontan několik filmů ročně, roli matky titulního hrdiny ztvárnila například v životopisném snímku FRANÇOIS VILLON (1945), jako jeptiška se objevila v prvním francouzském oscarovém filmu PAN VINCENT (Monsieur Vincent, 1947).

Význam jejích rolí sice mírně poklesl, dále ale hrála maminky a babičky hlavních hrdinů, často ale i bezejmenné staré ženy. Ještě ve značně vysokém věku hrála poměrně důležité úlohy v komedi PRVNÍ MÁJ (Premier mai, 1957) nebo v kriminálce PŘÍPAD KOMISAŘE MAIGRETA (Maigret et l'affaire Saint-Fiacre, 1959). Před kamerou se setkala i s vycházejícími hvězdami mladšími o dvě generace, například v kriminálce BUĎ HEZKÁ A MLČ (Sois belle et tais-toi, 1958) to byli J. P. Belmondo a A. Delon. Poslední film s Gabrielle Fontan měl premiéru až po její smrti (MONSIEUR SUZUKI, 1959). Gabrielle Fontan zemřela v Juvisy-sur-Orge nedaleko od Paříže 8. září 1959 ve věku 86 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1960 Monsieur Suzuki
1959 Amants de demain, Les
Julie la rousse
Pourquoi viens-tu si tard?
Případ komisaře Maigreta
1958 Buď hezká a mlč
Bídníci
Chéri, fais moi peur
Drak
En légitime défense
Les Tricheurs
Mon coquin de père
Un certain Monsieur Jo
V jediném dnu
V případě neštěstí
1957 Bonjour Toubib
L'Amour est en jeu
Pod pokličkou
Šeříková brána
1956 Dobrodružství Tilla Ulenspiegla
Mon curé chez les pauvres
Má mě rád, nemá mě rád
Otec, matka, moje žena a já
Paříž, hotel Palace
Trapéza
Voici le temps des assassins
Země, odkud přicházím
Zločin a trest
1955 Le dossier noir
Velké manévry
1954 Le grand jeu
Les Hommes ne pensent qu'à ça
1953 Mon Frangin du Senegal
1952 La jeune folle
1951 Deux sous de violettes
Juliette ou La clef des songes
Vie chantée, La
1950 Julie de Carneilhan
Marie du port, La
Quai de Grenelle
1949 Bataille du feu, La
Manon
Rapide de nuit
Taková hezká malá pláž
1948 Après l'amour
Le Dessous des cartes
Vertigine d'amore
1947 Colère des dieux, La
Maison sous la mer, La
Monsieur Vincent
Plume la poule
Torrents
1946 Brány noci
Dernier sou, Le
Destins
J3, Les
Jericho
Lunegarde
Messieurs Ludovic
Pétrus
Sylvie a fantom
Výlet do přírody
Étrange destin
1945 Caves du 'Majestic', Les
François Villon
Kulička
Son dernier role
1944 Collection Ménard, La
Merle blanc, Le
Service de nuit
Voyageur sans bagages, Le
1943 Ceux du rivage
Douce
Escalier sans fin, L'
Madame et le mort
Mademoiselle Béatrice
Picpus
Roquevillard, Les
Un seul amour
Val d'enfer, Le
Voyageur de la Toussaint, Le
À la belle frégate
Ďáblova ruka
1942 Fausse maîtresse, La
Huit hommes dans un château
Les inconnus dans la maison
Moussaillon, Le
1941 Premier bal
Péchés de jeunesse
1940 Empreinte du Dieu, L'
Musiciens du ciel, Les
1939 Den začíná
Duel, Le
Entente cordiale
Konec dne
Le veau gras
1938 Brána k umění
Petit chose, Le
Ramuntcho
Titin des Martigues
1937 Ces dames aux chapeaux verts
Její první ples
Vous n'avez rien à déclarer?
Čas třešní
1936 Mort en fuite, Le
1935 Jim la houlette
Petite sauvage, La
1934 Bídníci
Or dans la rue, L'
1933 Toto
1932 Petit Babouin, Le
Un beau jour de noces
1931 Coquecigrole
Daïnah la métisse
Mon ami Victor
1929 Ces dames aux chapeaux verts
Crime de Sylvestre Bonnard, Le
Gardiens de Phare
1928 Maldone
1927 Le sous marin de cristal

Dokumentární

1936 Vie est à nous, La

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky