foto

Luboš Sluka

  • nar. 13.9.1928 (90 let)
    Opočno, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Hudební skladatel Luboš Sluka se narodil 13. září 1928 v Opočně. Vystudoval reálné gymnázium v Rychnově nad Kněžnou a poté pracoval několik let v otcově knihtiskárně. Po jejím násilném zničení v roce 1950 je přijat na Státní konzervatoř v Praze, kde získává absolutoria v oborech dirigování, bicí nástroje a skladby. V roce 1951 mu bylo z politických důvodů znemožněno studium v Paříži. V příštích letech pak úspěšně vystudoval Akademii múzických umění v Praze v oborech skladba, kompozice a filmová a scénická hudba. Začátkem šedesátých let pracuje v Československé televizi jako hudební dramaturg a od roku 1963 působí ve vydavatelství PANTON, jako redaktor a nakonec i šéfredaktor. V polovině sedmdesátých let byl z politických důvodů suspendován a propuštěn ze zaměstnání. Pod perzekucí režimu se pak živí jako skladatel až do listopadové revoluce, po níž se stává v roce 1993 předsedou Asociace hudebních umělců a vědců.

Ve svém rozsáhlém a různorodém díle vyniká především jako autor komorní hudby. Věnuje se i tvorbě pro děti a mládež. Je autorem hudby k osmdesáti pěti filmům, jehož překrásné tóny můžeme slyšet například v báječné trilogii POD JEZEVČÍ SKÁLOU, NA PYTLÁCKÉ STEZCE a ZA TRNKOVÝM KEŘEM nebo v pohádce KOČIČÍ PRINC. Dále je autorem hudby ke třiceti televizním inscenacím, třem muzikálům a šesti televizním seriálům. Jeho dílo je však mnohem rozsáhlejší, od orchestrální až po populární hudbu, známou v mnoha zemích světa. Za své skladby a celoživotní dílo byl vyznamenán mnoha cenami u nás i v zahraničí. Tvorba Luboše Sluky je založena na komponování hudby, ale dotkl se i literatury a výtvarnictví. Nelze také opomenout, že je nositelem čestné medaile T. G. Masaryka.

Karlas

Skladatelská filmografie

Herecká filmografie

Filmy

2004 Non Plus Ultras
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace