foto

Jean-Loup Dabadie

  • nar. 27.9.1938 (80 let)
    Paříž, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Jean-Loup Dabadie se narodil 27. září 1938 v Paříži. Své dětství prožil u prarodičů v Grenoblu. Jeho otec byl Marcel Dabadie, dvorní textař bratrů Jaxquese a Maurice Chevalierových. Jean-Loup zdědil po otci literární nadání. Vždy byl skvělým studentem, ale vynikal především v literatuře a slohu. Proto nikoho nepřekvapilo, že se rozhodl tuto oblast studovat.

Již v devatenácti letech vydal Dabadie svůj první román „Les yeux secs“, kterým ukázal čtenářům svůj nesporný talent. Kromě psaní knih se rozhodl věnovat i žurnalistice. Pierre Lazareff ho přijal do Candide. Záhy začal spolupracovat s revue Tel Quel, pro kterou psal recenze.

Od roku 1962 začal Dabadie spolupracovat s filmem. Jeho filmovým debutem byl scénář k povídce Ella z filmu LES PARISIENNES (1962). Během vojenské služby u výsadkářů (1963) píše Dabadie 2 povídky: Bonne Fête Paulette a Le Boxeur. Po návratu z vojny začal Dabadie psát pro prkna, která znamenají svět. A tak francouzská divadla hrála jeho „La Famille écarlate“, „Le Vison voyageur“ nebo „Madame Marguerite“.

Stále více ho však láká film, píše dialogy, adaptuje literární předlohy i tvoří celé scénáře. Spolupracuje s režiséry významných jmen. Dabadie se autorsky podílel na filmu VĚCI ŽIVOTA (1970) a DOCELA OBYČEJNÝ PŘÍBĚH (1978) Clauda Sauteta. Pro téhož režiséra napsal scénář ke snímku CÉSAR A ROSALIE (1972), za který obdržel cenu Francouzské akademie. François Truffaut Dabadiemu poskytl ve snímku HEZKÁ HOLKA JAKO JÁ (1972) i hereckou příležitost. Pro tento film Dabadie zadaptoval spolu s režisérem románovou předlohu Henry Farrella "Such a Gorgeous Kid Like Me".

V roce 1973 poprvé Dabadie spolupracoval s režisérem Claudem Pinoteau na filmu MLČENLIVÝ, k němuž společně napsali scénář. Pinoteau do hlavní role obsadil Lino Venturu, který se nesčetnými připomínkami rád podílel na tvorbě scénáře. Jelikož se spolupráce této trojice osvědčila, zopakovali si ji pánové ještě dvakrát. Již následující rok natočili komedii FACKA (1974), za scénář k tomuto filmu získal Dabadie cenu Francouzské akademie. V roce 1984 napsal Dabadie dialogy pro film SEDMÝ TERČ, který režíroval Pinoteau a hlavní roli v něm ztvárnil Lino Ventura.

Dabadie byl třikrát nominován na Césara za scénáře k filmům ZÁLETNÍK (1976), ZÁLETNÍK 2 (1977) a DOCELA OBYČEJNÝ PŘÍBĚH (1978). Sám byl také členem poroty na festivalu v Cannes, a to v roce 1974. V roce 1983 obdržel od Francouzské akademie Velkou cenu za celoživotní dílo.

Koncem šedesátých let se začal Dabadie věnovat psaní textů k písním. Rád spolupracoval s hudebním skladatelem Jacquesem Datinem, kterého považoval v této oblasti za svého učitele. Dabadieovi písně zpívali Petula Clark, Julien Clerc, Dalida, Johnny Hallyday, Mireille Mathieu i Jean Gabin. V roce 2000 získal za svoje texty Velkou cenu francouzské písně od SACEM (francouzský svaz profesionálních skladatelů, textařů a hudebníků).

Jean-Loup Dabadie je od 20.12.1997 ženatý s Véronique Bachet, z předchozího manželství má tři děti: Clementine, Florent a Clementa. 10. dubna 2008 byl Dabadie zvolen jako řádný člen do Francouzské akademie.

Kateřina "Snorlax" Horáková

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1972 Hezká holka jako já

TV seriály

2012 Signé Mireille Dumas (TV seriál)

Dokumentární

1987 La nuit des Molières (TV seriál)

TV pořady

2009 La traversée du miroir (TV pořad)
2007 Un jour, un destin (TV pořad)
2005 Les grands du rire (TV pořad)
2000 Vie privée, vie publique (TV pořad)
1981 7 sur 7 (TV pořad)
1975 Les rendez-vous du dimanche (TV pořad)
1968 À bout portant (TV pořad)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace