foto

Rouben Mamoulian

  • nar. 8.10.1897
    Tbilisi, Gruzie, Ruské impérium
  • zem. 4.12.1987 (90 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Rouben Mamoulian, americký režisér arménského původu se narodil 8. října 1897 v Tbilisi do zámožné rodiny prezidenta banky. Středoškolské vzdělání získal na prestižní škole v Paříži, později studoval práva na moskevské univerzitě. Jeho velkou láskou bylo od mládí divadlo a tak už během studií v Moskvě působil jako elév u Stanislavského na Vachtangovově studiu. Po říjnové revoluci se vrátil do Tbilisi, kde krátký čas organizoval divadelní představení. Koncem roku 1919 odjel do Londýna kde začal režírovat divadelní hry. Koncem roku 1922 odjel do Paříže, kde působil opět na divadle a v roce 1925 přesídlil do New Yorku, kde získal angažmá jako režisér a pedagog na známe činoherní scéně Theater Guild. Zde režíroval řadu známých her moderního repertoáru mj. Čapkovu "R.U.R.".

Přes divadlo se dostal k filmové režii, když v roce 1929 natočil v New Yorku snímek APPLAUSE, v němž experimentoval s tehdy mladou technikou zvuku ve filmu. O rok později se již v Hollywoodu představil pozoruhodným dílem ULICE VELKOMĚSTA s Garym Cooperem. Následoval hororový snímek DR. JEKYLL A PAN HYDE s Fredrickem Marchem a filmová opereta LOVE ME TONIGHT s Mauricem Chevalierem. V následujících snímcích pokračoval ve spolupráci s hvězdným hereckým obsazením, když s Marlene Dietrich natočil snímek PÍSEŇ PÍSNÍ a s Gretou Garbo historické drama KRÁLOVNA KRISTÍNA. V roce 1935 natočil první tříbarevný film systému Technicolor TRH MARNOSTI, následovaný snímkem THE GAY DESEPRADO, satirou na dobrodružné filmové kýče. V dalších letech se uchýlil spíše ke komerční tvorbě, když natočil snímek HIGH, WIDE, AND HANDSOME o stavbě naftového potrubí a film GOLDEN BOY podle hry Clifforda Odetse.

Začátkem čtyřicátých let oživil v nových verzích úspěšné filmy němé éry, ZORRO MSTITEL a KREV A PÍSEK s Tyronem Powerem v hlavních rolích. Po natočení komedie RINGS ON HER FINGERS se v roce 1942 vrátil do New Yorku, kde se opět věnoval divadlu a zaznamenal mimořádný úspěch s muzikály "Oklahoma" a "Carousel". V dalších letech pokračoval v natáčení filmu, ale zároveň pokračoval až do roku 1957 v divadelní činnosti. Na sklonku jeho filmové kariéry Mamouliana opustilo štěstí, když po natočení muzikálu HEDVÁBNÉ PUNČOCHY skončily následující dva filmy ještě v průběhu natáčení jeho neúspěchem. Prvním byl snímek PORGY A BESS, který po různých problémech nakonec dokončil Otto Preminger. Druhým snímkem, který nakonec ukončil jeho kariéru, byl historický film KLEOPATRA s Elizabeth Taylor, který nakonec převzal a dokončil Joseph L. Mankiewicz.

V roce 1945 se stala jeho ženou Azadia Newman, manželství vydrželo až do Mamoulianovy smrti. Zemřel přirozenou smrtí 4. prosince 1987 ve věku 90 let v Los Angeles (Kalifornie). Mamoulian je od roku 1982 nositelem nejvyššího ocenění D.W. Griffith Lifetime Achievement od the Directors Guild of America a patří také mezi umělce co mají svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy (Hollywood Walk Of Fame).

Petr "contrastic" Kubíček

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Střihačská filmografie

Herecká filmografie