foto

Milly Vitale

  • nar. 16.7.1933
    Řím, Itálie
  • zem. 2.11.2006 (73 let)
    Řím, Itálie

Biografie

Italská kráska Milly Vitale zazářila jako velmi mladá v několika filmech, pak odjela do Ameriky s ambicemi stát se hollywoodskou hvězdou, nakonec se ale musela spokojit s popularitou pouze v evropském měřítku, její sláva však odezněla již koncem padesátých let. Narodila se jako Camilla Vitale do umělecky založené rodiny, jejím otcem byl dirigent Riccardo Vitale, matka Natasha Shidlowski byla tanečnice a choreografka ruského původu.

Umělecké ambice své dcery rodiče podporovali a již v patnácti letech se Milly Vitale objevila ve filmu BRATŘI KARAMAZOVI (Il fratelli Karamazoff, 1947), menší úlohu dostala v Zampově TĚŽKÝCH ROCÍCH (Anni difficilli, 1948), první velké role hrála s Marcellem Mastroiannim (SRDCE NA MOŘI - Cuori sul mare, 1950) nebo Vittoriem Gassmanem (LEV V AMALFI – Il lione di Amalfe, 1950). I když hrála i ve filmech ze současnosti, režiséři si zvykli oblékat ji především do historických kostýmů, ať už v hodnotných titulech biografického žánru nebo přepisech osvědčených literárních předloh (NERO A MESSALINA – Nerone e Messalina, 1953; DVA SIROTCI – Le due orfanelle, 1954; RASPUTIN – Raspoutine, 1954), tak i ve filmech dobrodružných (KORZÁROVA POMSTA – La vendetta del corsaro, 1951).

Na podzim 1954 odcestovala Milly Vitale do Spojených států, její plány oslnit Hollywood však skončily natočením jediného filmu. Životní příběh slavného amerického komika Eddie Foye THE SEVEN LITTLE FOYS (1955), kde hrála hlavní ženskou roli, však nicméně patří k milníkům její filmové kariéry. Svůj soukromý život načas spojila s hercem Danem Daileyem (1915-1978), v rozhovorech sama připustila, že by se v Americe i ráda provdala, ale nakonec se vrátila do Itálie. Koncem padesátých let natočila dva filmy v Británii (TĚLO JE SLABÉ – The Flesh is Weak, 1957; BATTLE OF THE V-1, 1958), znovu točila také ve Francii i ve Španělsku, objevila se i ve hvězdně obsazené americké adaptaci Tolstého románu VOJNA A MÍR (War and Peace, 1956), která se natáčela v Itálii.

V roce 1960 se Milly Vitale provdala, jejím manželem se stal americký podnikatel a naftový magnát Vincent Lee Hillyer (1924-1999), bývalý manžel íránské princezny Fatemeh Pahlaví. Žili spolu v Americe, což také vysvětluje praktický konec hereččiny filmové kariéry, navíc se jí narodili dva synové, Edoardo (*1961) a Vincent (*1964). S Hillyerem se nakonec v roce 1966 rozvedla a vrátila se do Itálie, obnovení herecké dráhy u filmu se jí už ale nepodařilo, naposledy se objevila v menších rolích několika filmů z počátku sedmdesátých let.

Milly Vitale zemřela v Římě 2. listopadu 2006 ve věku 74 let.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky