foto

Paul Cambo

  • nar. 3.7.1908
    Bort-les-Orgues, Francie
  • zem. 19.2.1978 (69 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Francouzský herec Paul Cambo hrál hlavně divadlo, s filmem spolupracoval jen nárazově a nijak často, přesto se s ním několikrát mohli setkat i čeští diváci. Vlastním jménem se jmenoval Paul François Mignonat a narodil se ve vesnici Bort-les-Orgues ve střední Francii. Počátkem třicátých let se dostal do Paříže a svou sympatickou tváří zaujal filmové tvůrce. Poprvé se objevil v nevýznamném filmu CHAIR ARDENTE (1932), až poté začal účinkovat v divadle, ve třicátých letech to byla nejčastěji scéna Théâtre de l'Athénée, kde hrál například ve hrách Elektra nebo Trojská válka nebude.

Koncem třicátých let se dostal k větším hereckým úkolům před kamerou, titulní roli španělského venkovana žijícího na hranici s Francií hrál v sentimentálně laděném filmu RAMUNTCHO (1938), jednoho ze synů hlavního hrdiny pak ztvárnil ve válečném dramatu HRDINA Z MARNY (Le héros de la Marne, 1938), hrál ale také v nenáročných veselohrách. Dostupné zdroje mlčí o jeho životě za druhé světové války, z výčtu rolí ve filmu i divadle však jednoznačně plyne, že se v této době umělecky vůbec neangažoval. Je pravděpodobné, že emigroval a pobýval mimo Evropu, protože k herectví se vrátil v roce 1946 v Mexiku, kde natočil tři filmy.

Nedlouho po válce se vrátil do Francie, kde znovu začal hrát divadlo, dva filmy natočil s režisérem Raoulem André. Solidní komerční úspěch zaznamenal jejich první společný film o příběhu lásky mezi městským mladíkem a venkovskou cikánkou z 19. století OBEC HNĚVU (Le village de la colère, 1947). Brzy ale musel Paul Cambo rezignovat na role milovníků a například v divácky vděčné kriminálce PŘIPRAV SE NA HRU, CALLAGHANE (A toi de jouer, Callaghan, 1955) ztvárnil postavu bohatého podvodníka Storaty.

V průběhu 50. a 60. let vystřídal Paul Cambo několik pařížských divadel, do povědomí veřejnosti se dostal především díky své účasti na slavné hře Cyrano z Bergeracu v Théâtre Sarah-Bernhardt (1956). Ve filmu se mezitím dostal ke kostýmním rolím v historických titulech, u nás jej diváci mohli vidět jako vévodu Filipa Orléanského ve slavném HRBÁČOVI (Le bossu, 1959) s Jeanem Maraisem. Mezitím začal vystupovat také v televizi, kde hrál hlavně v seriálech (BELPHEGOR, 1965; JOSEPH BALSAMO, 1973). Ještě počátkem sedmdesátých let hrál v Théâtre des Célestins nebo v Théâtre de l'Atelier, jako generálního ředitele jsme jej znovu mohli vidět také v komedii NÁHRADNÍK (La course à l'echalote, 1975). V menší úloze ministra spravedlnosti stál naposledy před kamerou v seriálu LESK A BÍDA KURTIZÁN (Splendeurs et miseres des courtisanes, 1975).

Paul Cambo zemřel následkem rakoviny kostní dřeně 19. února 1978 ve věku 69 let.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky