foto

Pål Sverre Hagen

  • nar. 6.11.1980 (39 let)
    Stavanger, Rogaland, Norsko

Biografie

Pål Sverre Valheim Hagen se narodil 6. listopadu 1980 ve Stavangeru v Norsku. Jeho otec, Roar Hagen, byl kreslířem a dlouhá léta pracoval pro největší norský deník VG. Hagenovi žili v stavangerské čtvrti Jåtten a když bylo Pålovi osm let, přestěhovali se do Ostlandet a ještě později do Nesodden poblíž Oslo. Pål jeden rok navštěvoval školu Romerike folkehogskole a od roku 2000 do 2003 studoval na Norské národní umělecké akademii v Oslo, na kterou byl přijat až na třetí pokus – toto sám uvedl v červenci 2000 v rozhovoru pro deník Aftenbladet, který celý vedl ve stavangerském dialektu, jež mu byl v té době vlastní.

V současnosti je Hagen bezesporu jedním z nejpopulárnějších norských herců a to nejen díky svému vzhledu, ale především díky nespornému hereckému talentu. Jeho doposud nejznámější rolí je ztvárnění Thora Heyerdahla ve snímku Kon-Tiki z roku 2012, který byl nominován na Oscara i Zlatý glóbus, ale sám Hagen se do povědomí veřejnosti dostal již v roce 2008 účinkováním ve filmu Rozbouřené vody (DeUsynlige), kde svým hereckým výkonem ohromil filmové kritiky i publikum. Na norském filmovém festivalu Kosmorama za něj získal cenu Kanon Award za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. O rok později obdržel cenu Kanon Award pro nejlepšího herce ve vedlejší roli, a to za účinkování ve filmu Jernanger.

Za roli obchodníka s narkotiky ve snímku Boj sněžného pluhu s mafií (Kraftidioten) byl v roce 2014 nominován v Norsku na nejlepší mužskou hereckou roli ((Amanda Awards). V roce 2016 exceluje v jedné z hlavních rolí filmu Vzkaz v láhvi (Flaskepost fra P).

LadyPupu

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2002 Store studio (TV pořad)
1991 Días de cine (TV pořad)

Fanoušci tvůrce