foto

Charles Leavitt

  • nar. 10.4.1970 (49 let)
    Pittsburgh, Pennsylvania, USA

Biografie

Americký scénárista Charles Leavitt se narodil 10.dubna 1970 v Pittsburgu v Pennsylvánii a své mládí prožil mimo jiné v Californii v blízkosti Hollywoodu. Napsáním scénáře k filmu Sunchaser (Jít za sluncem) z roku 1996 odstartoval profesní kariéru scénáristy. Brzy následoval film Mighty (Max a Kevin) z roku 1998, ale ani jeden z filmů neměl větší ohlas.

První dílčí úspěch přišel až v roce 2001 díky scénáři k filmu K-PAX napsaného podle prvního dílu stejnojmenné knihy od Gene Brewera. Svět podle Prota, jak zní oficiální český název, neměl nijak výrazně dobré úvodní recenze kritiků, přesto získal několik nominací na ceny a měl úspěch u značné části diváků. Náročnost snímku však široké masy do kina nepřitáhla a tak i kvůli vysokému rozpočtu byl film jen s obtížemi ziskový.

Největší ohlas a jeho nejznámější počin přišel s filmem Blood Diamond (Krvavý diamant) ve kterém si zahrál i Leonardo DiCaprio a film získal několik nominací, včetně nominace na Oskara. Oskara film nezískal, ale převážně ceny kritiků si několikrát odnesl Djimon Hounsou za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Původní návrh k filmu zvaný Okavango byl v přípravě několik let, ale vývoj nikam nevedl, až v únoru roku 2004 byl Charles Leavitt najat studiem Warner Brothers, aby koncept přepsal. Nakonec tak vznikl dobrodružný příběh dvou postav, prostého Afričana a amerického pašeráka odehrávající se ve světě pašeráků diamantů, místních těžebních organizací a zločineckých syndikátů. Leavitt vzal práci na snímku vážně a než začal, tak si zjistil co možná nejvíce o fungování společností v diamantovém průmyslu, aby se jeho scénář blížil co možná nejvíce pravdě. Přestože producenti nebyli stoprocentně spokojeni, film nakonec vznikl pod taktovkou Edwarda Zwicka a přišel do kin v roce 2006.

Možná i díky předchozímu úspěšnému snímku, dostal další nabídku, a to přepsat původní návrh k filmu Express. Film vyšel v roce 2008 a byl inspirován životem talentovaného amerického univerzitního fotbalisty Ernieho Davise, který jako první černošský fotbalista vyhrál Heismanovu trofej. Drama podle skutečného příběhu předkládá pohledy na otázky rasismu, diskriminace a občanských práv té doby. Příběh čerpá z knihy s názvem Ernie Davis: The Elmira Express, jejímž autorem je Robert C. Gallagher. Film se však nesetkal s velkým zájmem a finančně propadl.

Charles Leavitt napsal dále scénář k Heart of the Sea a komedii Animal Kingdom a také se podílel na tv filmu Jennie Project (Projekt Jennie) z roku 2001. V současné době píše scénáře pro nadcházející filmy Seventh Son (2015) a Warcraft (2016).

František "feryk" Fronc

Scenáristická filmografie

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace