foto

Louise Lasser

  • nar. 11.4.1939 (81 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Louise se narodila v New Yorku jako dcera daňového specialisty. Je židovského původu. Studovala politické vědy na Brandeis University. Tato herečka s nepopiratelným komediálním talentem začala slavit úspěchy na broadwayských prknech již na počátku 60. let.

Svou první hereckou příležitost dostala v roce 1965 ve francouzské komedii CO JE NOVÉHO, KOČIČKO? Pravděpodobně největší popularitu jí ale přineslo její manželství s hercem a režisérem Woodym Allenem. V roce 1966 se stala jeho druhou ženou a během jejich tříletého manželství si zahrála – podobně jako ostatní jeho manželky – v několika jeho filmech. Objevila se hned v jeho prvním samostatném režisérském počinu, a to v komedii SEBER PRACHY A ZMIZ. Druhým Allenovým filmem, ve kterém se Louise objevila, byla komedie BANÁNI, odehrávající se ve smyšlené banánové republice San Marco. Louise v ní hraje mladou aktivistku Nancy, do které se zamiluje věčný nešika a smolař Fielding (Woody Allen), do té doby toužicí po tom, aby zůstal pokud možno mimo vliv politiky a dalšího společenského dění. Nakonec se Louise objevila také v komedii VŠECHNO, CO JSTE KDY CHTĚLI VĚDĚT O SEXU (ALE BÁLI JSTE SE ZEPTAT).

Poté, co se jejich manželství rozpadlo, musela si Louise hledat herecké příležitosti sama. Díky filmům jejího bývalého manžela, které jí udělaly jméno, to ale nebyl velký problém, a tak se brzy objevila v kriminální komedii SLITHER a v černé hororové komedii ISN´T IT SHOCKING?, kde si zahrála po boku Alana Aldy. Doslova kultovní hereckou postavou se ale stala až díky roli nešťastné a neurotické , ženy v domácnosti Mary, v parodické soap opeře MARY HARTMAN, MARY HARTMAN. Za výkon v tomto seriálu byla v roce 1976 dokonce nominována na cenu Emmy. O dva roky později Louise napsala scénář k filmu JUST ME AND YOU, ve kterém si zahrála hlavní roli po boku Charlese Grodina. V roce 1980 si zahrála prostitutku v komedii VĚŘÍME V BOHA? V tomtéž roce se mihla v dalším filmu Woodyho Allena VZPOMÍNKY NA HVĚZDNÝ PRACH. Další výraznější úspěchy se dostavily v 90. letech. V roce 1998 si Louise zahrála Monu, matku tří hlavních ženských postav, které prožívají poněkud abnormální partnerské vztahy, v komediálním dramatu ŠTĚSTÍ. O rok později si zahrála v akční komedii MYSTERY MEN, kde ztvárnila matku hlavního hrdiny (Hank Azaria). Příležitost jí dal také Darren Anorofsky ve svém krimináním dramatu REKVIEM ZA SEN. Jejím zatím posledním hereckým účinkováním byla role v NATIONAL LAMPOON´S GOLD DIGGERS. V současné době Louise vyučuje herectví v New Yorku.

ČSFD.cz

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky