foto

Jón Þór Birgisson

  • nar. 23.4.1975 (44 let)
    Island

Biografie

Jon Thor Birgisson (nebo také Jónsi) vyrostl na Islandu a byl vychován rodiči, kteří neměli s hudbou nic moc společného. Jako malý rád poslouchal Beatles (s oblibou na vinylech ve zrychleném režimu) a věci od Iron Maiden, o těchto kořenech Jónsi rád mluví s oblibou a jeho kapela, Sigur Rós, se kterou už šestnáct let hraje, píše pro ní a vydal s ní pět studiových alb, má kořeny právě v těchto žánrech.

V Sigur Rós působí jako kytarista a vokalista, je široce znám svým nenapodobitelným falsetto hlasem, který používá ne jako doprovod, ale jako hudební nástroj samotný. Kromě Sigur Rós Jónsi také vydal živočišné album Riceboy Sleeps, ještě se svým přítelem z New Yorku, Alexem Somersem. Jeho sólové album, Go, vyšlo 6. dubna 2010. V jeho sólové dráze se Jónsi více soustředí spíše na bohatou zvukovou stránku a aranžmá inspirované přírodními zvuky, než na typické kapelové party.

Jako hudební producent a skladatel ještě neměl moc příležitostí, jeho prozatím největším projektem byl soundtrack a práce k filmu WE BOUGHT A ZOO (2012), na kterém použil i písně a party z písní ze svého sólového alba.

atomn

Skladatelská filmografie

Herecká filmografie

Filmy

2010 Go Quiet

TV seriály

2014 Hra o trůny (TV seriál)
Lev a růže (S04E02)

Dokumentární

2009 Vid Spilum Endalaust
2007 Sigur Rós - Heima

Host

TV pořady

2009 Noční Show Jimmyho Fallona (TV pořad)
2005 Noční Show Craiga Fergusona (TV pořad)
1993 Noční show Conana O'Briena (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(40)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace