foto

Denise Provence

  • nar. 17.2.1921
    Paříž, Francie
  • zem. 14.11.2011 (90 let)
    Tours, Francie

Biografie

Francouzská herečka Denise Provence s filmem spolupracovala spíše jen výjimečně, má za sebou především bohatou divadelní kariéru, přesto se s několika jejími filmovými rolemi mohli seznámit i naši diváci. Pocházela z Paříže a její vlastní jméno bylo Denise Marie Lévy. S divadlem a filmem začínala souběžně po druhé světové válce, první jevištní zázemí jí poskytlo pařížské divadlo Théâtre de la Madeleine.

Před kamerou debutovala epizodním výstupem ve společenské komedii ANI SLOVO KRÁLOVNĚ MATCE (Pas un mot à la reine mere, 1946), s podružnými rolemi se musela spokojit i v několika dalších filmech. První větší příležitost dostala jako manželka nenapravitelného záletníka v komedii KROCAN (Le dindon, 1951) natočené podle oblíbené divadelní hry, v kinech však neměla nijak velký úspěch. Více ji zviditelnila postava komtesy de Montelone v romantickém historickém filmu ROZMARNÁ CAROLINE (Un caprice de Caroline chérie, 1953). Z dalších filmů připomeňme komedii LVI JSOU VYPUŠTĚNI (Les lions sont lâches, 1961), v níž vytvořila manželský pár s Lino Venturou.

V šedesátých letech navázala spolupráci také s televizí, mezitím pokračovala v divadelním herectví, často vystupovala v oblíbeném divadle Théâtre des Bouffes Parisiens, které se zaměřovalo na komediální repertoár. Veseloherní žánr ostatně dominoval i filmografii Denise Provence, výjimečně se objevila i v jiných typech filmů. Můžeme připomenout roli chůvy Barbory v prvních dvou dílech o krásné Angelice (ANGELIKA, MARKÝZA ANDĚLŮ - Angélique, marquise des anges, 1964; BÁJEČNÁ ANGELIKA - Merveilleuse Angélique, 1965). I když před kamerou zřídka dostávala větší prostor, i v epizodních úlohách na sebe dokázala upoutat, což lze doložit například postavou hraběnky a matky jednoho ze studentů v komedii SENZAČNÍ PRÁZDNINY (Les grandes vacances, 1967), s Louisem de Funesem se později objevila také ve filmu DOBRODRUŽSTVÍ RABÍNA JÁKOBA (Les aventures de Rabbi Jacob, 1973).

Později se před kamerou uplatňovala spíše již jen v televizi, poslední filmovou roli majitelky hotelu odehrála v komedii PROČ NE MY? (Pourquoi pas nous?, 1981). V polovině 80. let ukončila dráhu aktivní divadelní herečky, naposledy hrála v roce 1986 v Comédie des Champs Elysées, příležitostně ale ještě vystupovala v televizi.

Kvůli postupující Alzheimerově chorobě strávila Denise Provence poslední léta života v naprostém ústraní; zemřela v Tours 14. listopadu 2011 ve věku 90 let.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky