foto

Liliane Bert

  • nar. 21.11.1922 (98 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Francouzská herečka Liliane Bert pronikla do filmu ve dvaceti letech, brzy se dostala od epizodních výstupů k velkým rolím a několik let po válce patřila k hvězdám francouzské kinematografie, brzy ale musela ustoupit mladším a lepším herečkám a její sláva pohasla již v polovině 50. let dvacátého století. Pocházela z Paříže a před kamery se dostala poprvé v roce 1942, kdy hrála například ve filmu MODRÝ ŠÁTEK (La voile bleu, 1942), který byl uveden i v českých protektorátních kinech. Začala hrát také v divadle, vystupovala například na jevišti Théâtre Pigalle.

Větší příležitost dostala ve filmu DÍTĚ LÁSKY (L'enfant de l'amour, 1944), skutečnou popularitu jí ale přinesla až poválečná éra, v roli krásné dívky Bijou byla partnerkou slavného Paula Meurisse ve dvou úspěšných kriminálkách INSPEKTOR SERGIL (Inspecteur Sergil, 1946) a SERGIL A DIKTÁTOR (Sergil et le dictateur, 1948). Velké příležitosti dostávala v té době i od dalších režisérů, šlo ale o průměr dobové produkce. Ke zviditelnění jí však pomohly vedlejší role v hodnotných nebo tehdy úspěšných titulech. Objevila se například v úspěšném muzikálu ANDALOUSIE (1951), ve větší úloze číšnice Antoinette se představila také v Duvivierově filmu ČAS VRAHŮ (Voici le temps des assassins, 1955). Mihla se i ve výpravném historickém velkofilmu Sachi Guitryho KDYBY MI VERSAILLES VYPRÁVĚLY (Si Versailles m'était conté, 1954), tehdy také dostala poslední hlavní roli v komedii s kriminální zápletkou K ČERTU SE CTNOSTÍ (Au diable la vertu!, 1953), v níž vytvořila manželský pár s Henrim Génesem.

Podobně jako řada jiných poválečných hvězd, tak i Liliane Bert přišla o svou slávu koncem padesátých let, kdy se ke slovu dostala mladší herecká generace a francouzská nová vlna. Z její ubývající filmografie připomeňme dobrodružný historický film DEJ SI POZOR, LA TOUR! (La Tour prend garde, 1957), kde po boku Jeana Maraise ztvárnila menší roli královy milenky vévodkyně de Châteauroux. Později příležitostně hrála v televizi (seriál INSPEKTOR LECLERC, 1962), kde také působila jako moderátorka. S výjimkou eroticky laděného filmu SESTŘENICE (Les cousines, 1969) se od počátku šedesátých let zdržuje v soukromí.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky