foto

Judith Anderson

  • nar. 10.2.1897
    Adelaide, South Australia, Austrálie
  • zem. 3.1.1992 (94 let)
    Santa Barbara, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Narodila se jako Frances Margaret Anderson v jihoaustralském Adelaide. Se svou hereckou kariérou začala v Austrálii ještě předtím, než se roku 1918 přestěhovala do New Yorku. Tam se stala v té době jednou z nejlepších divadelních hereček a byla hlavní broadwayskou hvězdou 30., 40. a 50 let. Divadelními kritiky je obecně považována za nejlepší divadelní herečku pocházející z Austrálie. K jejím největším divadelním úspěchům patří zisk ceny Tony v roce 1948 za ztvárnění titulní postavy v dramatu MEDEA.

Svého filmového debutu v Hollywoodu se dočkala ve vedlejší roli ve snímku režiséra Rowlanda Browna BLOOD MONEY. Jako herečka ve vedlejší roli se objevila také v dalších výrazných filmech, například v mysteriózním romantickém thrilleru Alfréda Hitchcocka REBECCA. Za výkon v tomto filmu byla v roce 1941 nominována dokonce na Oscara. V roce 1944 natáčela s režisérem Otto Premingerem mysteriózní romantický film-noir LAURA a o rok později spolupracovala s René Claire na krimidramatu AND THEN THERE WERE NONE. Za zmínku rozhodně stojí také její vedlejší role ve filmu KOČKA NA ROZPÁLENÉ PLECHOVÉ STŘEŠE z roku 1958. Později se přestěhovala do kalifornské Santa Barbary a zahrála si také ve stejnojmenné soap opeře. Díky této roli byla v roce 1984 nominována na cenu Emmy a ve stejném roce – v 87 letech - se objevila v seriálu STAR TREK III, za což byla nominována na Saturn Award. Jejím posledním hereckým počinem bylo účinkování v komedii IMPURE THOUGHTS.

V květnu roku 1937 se provdala za Benjamina Harrisona Lehmanna, ale již v srpnu roku 1939 se manželé rozvedli. V červenci roku 1946 se její druhým manželem stal Luther Greene, ale i toto manželství skončilo v červnu roku 1951 rozvodem a Judith se již poté neprovdala. Judith zemřela v Santa Barbaře v únoru roku 1992 ve věku 94 let na zápal plic.

ČSFD.cz

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace