foto

Judith Anderson

  • nar. 10.2.1897
    Adelaide, South Australia, Austrálie
  • zem. 3.1.1992 (94 let)
    Santa Barbara, California, USA

Biografie

Narodila se jako Frances Margaret Anderson v jihoaustralském Adelaide. Se svou hereckou kariérou začala v Austrálii ještě předtím, než se roku 1918 přestěhovala do New Yorku. Tam se stala v té době jednou z nejlepších divadelních hereček a byla hlavní broadwayskou hvězdou 30., 40. a 50 let. Divadelními kritiky je obecně považována za nejlepší divadelní herečku pocházející z Austrálie. K jejím největším divadelním úspěchům patří zisk ceny Tony v roce 1948 za ztvárnění titulní postavy v dramatu MEDEA.

Svého filmového debutu v Hollywoodu se dočkala ve vedlejší roli ve snímku režiséra Rowlanda Browna BLOOD MONEY. Jako herečka ve vedlejší roli se objevila také v dalších výrazných filmech, například v mysteriózním romantickém thrilleru Alfréda Hitchcocka REBECCA. Za výkon v tomto filmu byla v roce 1941 nominována dokonce na Oscara. V roce 1944 natáčela s režisérem Otto Premingerem mysteriózní romantický film-noir LAURA a o rok později spolupracovala s René Claire na krimidramatu AND THEN THERE WERE NONE. Za zmínku rozhodně stojí také její vedlejší role ve filmu KOČKA NA ROZPÁLENÉ PLECHOVÉ STŘEŠE z roku 1958. Později se přestěhovala do kalifornské Santa Barbary a zahrála si také ve stejnojmenné soap opeře. Díky této roli byla v roce 1984 nominována na cenu Emmy a ve stejném roce – v 87 letech - se objevila v seriálu STAR TREK III, za což byla nominována na Saturn Award. Jejím posledním hereckým počinem bylo účinkování v komedii IMPURE THOUGHTS.

V květnu roku 1937 se provdala za Benjamina Harrisona Lehmanna, ale již v srpnu roku 1939 se manželé rozvedli. V červenci roku 1946 se její druhým manželem stal Luther Greene, ale i toto manželství skončilo v červnu roku 1951 rozvodem a Judith se již poté neprovdala. Judith zemřela v Santa Barbaře v únoru roku 1992 ve věku 94 let na zápal plic.

ČSFD.cz

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1961 The 13th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
1959 The 11th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
1948 Toast of the Town (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky