foto

Haruki Murakami

  • nar. 12.1.1949 (70 let)
    Kjóto, Japonsko

Biografie

Haruki Murakami se narodil 12.1. v Kjótu roku 1949. V japonštině jeho jméno zní 村上 春樹. Převážnou část svého mládí strávil v Kóbe. Oba Murakamiho rodiče se živili jako učitelé japonské literatury. Jeho matka byla dcera obchodníka z Ósaky a otec syn budhistického mnicha. Murakami četl převážně západní literaturu, která ho silně ovlivnila. Mezi americké spisovatele, na jejichž četbě vyrostl, se řadí např Kurt Vonnegut či Richard Brautigan. Murakami vystudoval divadelní umění na univerzitě Waseda v Tokiu. Jeho první práce v prodejně hudebními nahrávkami se odrazila v románu Norské dřevo, kde bylo hlavnímu hrdinovi Tóru Watanabe přisouzeno stejné zaměstnání.

Těsně před koncem studií si se svou ženou Joko otevřel jazzový bar Peter Cat fungující v noci. Bar fungoval v Kokubundži v letech 1974 až 1982. Hudba se promítá i do Murajamiho románů. Stačí jít pouze k názvům některých knih a už zde lze najít odkazy na hudební skupiny. Např název Tancuj, tancuj, tancuj (v originále Dance, Dance, Dance) byl převzat z jména písně od The Beach Boys. Norské dřevo (v originále Norwegian Wood) je převzato od The Beatles a Na jih od hranic, na západ od slunce (v originále South of the Border) od hudebníka Nat King Cole. Murakami se věnuje mimo jiné také běhu, s kterým začal v 33 letech. Roku 1996 dokončil maraton na 100 kilometrů kolem jezera Saroma na ostrově Hokkaidó.

Jeho první román Slyš vítr zpívat vyšel roku 1979 a byl oceněn japonskou literární cenou Gunzo udělovanou začínajícím autorům. Při svém třetím románu Hon na ovci obdržel roku 1982 Nomovu cenu pro talentované autory. O tři roky později obdrží Tanizakiho cenu. Roku 1987 vychází román Norské dřevo, který trhá rekordy. Jen v Japonsku se prodalo více jak 4 miliony výtisků.

Murakamiho romány byly přeloženy do více než 20-ti jazyků. Dále vydal několik sbírek povídek a knih literatury faktu. Živí se také překladem. Do japonštiny přeložil některá díla např F. S. Fitzgeralda, Johna Irvinga, Trumana Capoteho či Raymonda Carvera. Roku 2006 obdržel v říjnu cenu Franze Kafky.

Českým dvorním překladatelem Murakamiho děl je Tomáš Jurkovič. Doposud bylo do češtiny přeloženo devět Murakamiho děl a to: Norské dřevo, Na jih od hranic, na západ od slunce, Kafka na pobřeží, Afterdark, Konec světa & Hard-boiled Wonderland, Sputnik, má láska, O čem mluvím, když mluvím o běhání, Po otřesech, 1Q84.

Geriel

Spisovatelská filmografie

Filmy

2018 Hanalei Bay - kniha
Vzplanutí - povídka
2010 El segundo ataque a la panadería - povídka
Norské dřevo - kniha
2007 Všechny Boží děti umí tančit - kniha
2004 Tony Takitani - kniha
1981 Kaze no uta o kike - kniha

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace