foto

William Hartnell

  • nar. 8.1.1908
    St. Pancras, Londýn, Anglie, Velká Británie
  • zem. 23.4.1975 (67 let)
    Marden, Kent, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

One day, I shall come back. Yes, I shall come back. Until then, there must be no regrets, no tears, no anxieties. Just go forward in all your beliefs, and prove to me I am not mistaken in mine.

William Hartnell se narodil roku 1908 dne osmého února v St. Pancras v Londýně v Anglii ve Velké Británii a zemřel dne dvacátého třetího dubna roku 1975 ve věku šedesáti sedmi let v Marden v Kentu v Anglii ve Velké Británii. Byl to herec a divadelník, který se proslavil ve světě především v jeho posledních deseti letech jeho života a to díky roli prvního Doktora Who – u nás překládaného jako Pána času.

Už v dětství to byl komplikovaný jedinec, který nevěděl, co dělat se životem. Narodil se jako jedináček, otce nikdy nepoznal a matka ho často zanedbávala. Žil na farmě, a tak měl poněkud prostší smýšlení. Proto ho také vyrazili ze školy, neboť se podílel na kriminálních činnostech, které se skládaly převážně z drobných krádeží, jakými si přilepšoval. Byl to lump a zkažené dítě, a tak se klidně mohlo stát, že kdyby při něm nestálo štěstí a do cesty by se mu nepostavil Hugh Blaker, klidně by skončil na šibenici, která byla tehdy v Anglii zcela běžnou – i pro tak malého výrostka jakým byl William. Hugh Blaker ho dal ale do kupy a donutil ho žít řádným životem – dalo by se říci, že to byl jeho strážný anděl. Právě on mu pomohl dostat se na Italia Conti Academy, kde začal studovat na Imperial Service College.

Od této chvíle žil William Hartnell vcelku spořádaný život. Co nás, jakožto diváky (a životopisce) zajímá více, je jeho kariéra, coby herce. Ta přišla s rokem 1925 a začala pěkně od podlahy – od dřevěné prkenné podlahy divadla Franka Bensona, kde začal pracovat jako stážista. Zde se také brzy propracoval k hraní her jako The Merchant of Venice (1926), Julius Caesar (1926), As You Like It (1926), Hamlet (1926), The Tempest (1926),Macbeth (1926), She Stoops to Conquer (1926) a tak dále. Zkrátka byla toho celá řada. Osvědčil se jako všestranný umělec, a tak po něm začal šilhat doposud mladičký filmový průmysl, v němž pracovat byla nesmírná čest, neboť se dostala pouze hrstce vyvolených, mezi něž nezkušený laik neměl žádnou možnost proniknout.

Ve filmech se začal proto objevovat s rokem 1932, ale na svou významnou roli, která ho o mnoho let posunula až k Doktorovi Who, si musel počkat až do roku 1944. Byl to snímek The Way Ahead a William Hartnell v něm ztvárnil přísného cholerického pedanta seržanta Neda Fletchera. To mu sedlo natolik, že od té doby na něj byly žádosti předně pro role policistů, vojáků a jiných podobně ražených charakterů. Zahrál si proto v Carry On Sergeant či The Mouse That Roared. Ani televizí nepohrdl. Příkladem budiž tehdy nesmírně populární The Army Game.

Pak pro něj přišlo mizerné období, kdy nemohl sehnat pořádnou roli. Dostával nabídky, avšak ne takové, které by se mu zamlouvaly. Většinou šlo o vedlejší nedůležité postavy, které se mu často příčily. Proto snad i jeho samotného docela zaskočilo, když v roce 1963 dostal roli do Scifi nesoucího název Doctor Who. Zpočátku se totiž snímek tvářil jako naprostý propadák a fiasko. Natáčení zpočátku také probíhalo v mizerných podmínkách, prostředí a se špatným vybavením. Po třetím díle se ale vše změnilo, a tak bylo dobře, že v roli Doktora zůstal, ačkoliv často zvažoval, že to zabalí. Právě tato role ho proslavila ze všech rolí nejvíce. Dalo by se říci, že se stala pro jeho život a hereckou karieru stěžejní, protože i po padesáti letech je mezi diváky pamatován a vzpomínán jako Doktor Who.

Avšak není všechno zlato, co se třpytí. V jeho věku se u něj začala projevovat arterioskleróza, které také příliš neprospívalo jeho kouření a pití alkoholu. Vynechávala mu pamět, často si text proto vymýšlel, a tak bylo otázkou času, než BBC přeteklo nervy a rozhodlo se, že takhle to už dál nejde, a proto v roli Doktora Who končí. Ačkoliv William Hartnell nechtěl odejít, nakonec svolil a na místo svého nástupce doporučil jedinou osobu, kterou si na té pozici dokázal představit - Patricka Troughtona. Ten byl také přijat, avšak to už je jiný příběh – ne Williama Hartnella. Dalo by se říci, že tím jeho kariéra skončila, neboť v těch pár letech, co mu ještě zbývaly, nezaznamenal žádný velký průlom. K výročí 50. Let Doktora Who byl natočen na jeho památku snímek An Adventure in Space and Time, který mapuje jeho kariéru v tomto slavném scifi seriálu od televizní stanice BBC.

William Hartnell měl zajímavý a pestrý život. Plný strastí, úskalí, hereckých zážitků, ale i momentů, kdy se musel podvolit, riskovat a vsadit na jednu kartu s tím, že buď vyhraje, nebo prohraje. Byl to muž, který nic nevzdával a vydržel až do úplného konce.

Pavel "P. J. D." Dovhanič

Herecká filmografie

Filmy

2017 Doctor Who: Twice Upon a Time (TV film) - a.z.
2013 Doctor Who: The Day of the Doctor (TV film) - a.z.
1965 Tomorrow at Ten
1963 Heavens Above!
Ten sportovní život
The World Ten Times Over
To Have and to Hold
1960 And the Same to You
Jackpot
Piccadilly Third Stop
1959 Desperate Man, The
Myš, která řvala
Shake Hands with the Devil
Strictly Confidential
The Night We Dropped a Clanger
1958 Carry On Sergeant
On the Run
1957 Date with Disaster
Hypnotist, The
Prodané životy
Yangtse Incident: The Story of H.M.S. Amethyst
1956 Doublecross
Tons of Trouble
Vojínův postup
1955 Footsteps in the Fog
Josephine and Men
1953 Will Any Gentleman...?
1952 Klub Pickwickovců
The Holly and the Ivy
The Ringer
1951 Kouzelná skříňka
The Dark Man
1950 Double Confession
1949 Now Barabbas
Ztracení lidé
1948 Escape
1947 Brightonský špalek
Temptation Harbour
Štvanec
1946 Appointment with Crime
1945 Byl jsem nevinen
The Agitator
1944 Cesta vpřed
Headline
Strawberry Roan
1943 Dark Tower, The
Londýn v plamenech
Peterville Diamond, The
1942 Flying Fortress
Sabotage at Sea
Suspected Person
They Flew Alone
Výlet do Němec
1941 Freedom Radio
1940 Murder Will Out
They Came by Night
1939 Too Dangerous to Live
1938 They Drive by Night
1937 Farewell Again
1936 Midnight at Madame Tussauds
Parisian Life
The Crimson Circle
1935 Old Faithful
The Guv'nor
While Parents Sleep
1934 Perfect Flaw, The
Seeing Is Believing
Swinging the Lead
1933 Lure, The
1932 Say It with Music

TV seriály

2010 Dobrodružství Sarah Jane (TV seriál) - a.z.
Doktorova smrt - 2. část (S04E06) - a.z.
1970 Crime of Passion (TV seriál)
1966 Softly Softly (TV seriál)
1963 Doctor Who (TV seriál)
The Plane Makers (TV seriál)
1961 Ghost Squad (TV seriál)
1959 Kraft Mystery Theater (TV seriál)
No Hiding Place (TV seriál)
The Edgar Wallace Mystery Theatre (TV seriál)
The Flying Doctor (TV seriál)
1958 Dial 999 (TV seriál)
1957 The Army Game (TV seriál)
1956 The Errol Flynn Theatre (TV seriál)
1955 ITV Television Playhouse (TV seriál)
London Playhouse (TV seriál)
1953 Douglas Fairbanks Jr. Presents (TV seriál)

Dokumentární

2013 Doctor Who: The Doctors Revisited (TV seriál) - a.z.
2008 What Lies Beneath - a.z.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace