foto

Pierre Montazel

  • nar. 5.3.1911
    Senlis, Francie
  • zem. 8.9.1975 (64 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Všestranný francouzský filmař Pierre Montazel se nejprve prosadil jako progresívní a novátorský kameraman, po druhé světové válce se několikrát pustil i do filmové režie a natočil šest filmů různých žánrů. Montazel pocházel ze starobylého města Senlis nedaleko od Paříže, od mládí ale žil v hlavním městě a v různých profesích se snažil prosadit se u filmu. Od roku 1937 pracoval hlavně jako kameraman, během války mistrovským způsobem nasnímal filmy jako POSTEL S NEBESY (Le lit à colonnes, 1942), spolupracoval i s dalšími významnými režiséry jako byli Marcel L'Herbier, Jacques de Baroncelli nebo Maurice Tourneur.

Po druhé světové válce učinil Pierre Montazel pokus o vlastní krátký film a nedlouho nato se odhodlal i k režii celovečerního snímku. Jeho debutem byla komedie PLAVBA ZA NEZNÁMÝM (Croisière l'inconnu, 1948), která především díky účasti oblíbených herců (Claude Dauphin, Sophie Desmarets) přesáhla miliónovou hranici v návštěvnosti kin. Sázkou na jistotu byla i spolupráce s populárním zpěvákem Luisem Marianem, s nímž Montazel natočil situační veselohru o trampotách mladého manželství MILUJI JEN TEBE (Je n'aime que toi, 1949) a hudební komedii ŽÁDNÝ VÍKEND PRO NAŠI LÁSKU (Pas de week-end pour notre amour, 1951). Připomeňme také, že ve všech třech zmíněných filmech se v malých rolích objevil začínající Louis de Funès.

Spolupráce se zpěváky se Montazelovi osvědčila, do svého dalšího filmu PAŘÍŽ STÁLE ZPÍVÁ (Paris chante toujours, 1951) jich proto angažoval hned několik (Edith Piaf, Yves Montand, Luis Mariano, Georges Guétary atd.) a logicky musel následovat další velký úspěch, což dokládají tři milióny návštěvníků v kinech. Mezitím ale Pierre Montazel nadále pro jiné režiséry pracoval jako kameraman, podílel se například na historických velkofilmech Sachi Guitryho, často spolupracoval také s Henri Decoinem nebo Jeanem Delannoyem.

Se svými dalšími vlastními filmy z počátku 60. let již Montazel příliš nepochodil (komedie NEVIŇÁTKA - Les Saintes-Nitouches, 1962), pomalu se začal vyhýbat i práci za kamerou. Jako kameraman naposledy nasnímal komedii ČETNÍK VE VÝSLUŽBĚ (Le gendarme en balade, 1970). Pierre Montazel zemřel 8. září 1975 ve věku 64 let.

Pavel "argenson" Vlach

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky