foto

Micheline Gary

  • nar. 1.12.1925 (93 let)
    Mimbaste, Francie

Biografie

Krásná a elegantní francouzská herečka Micheline Gary žije již padesát let v soukromí, v krátkém období let 1947-1961 ale stihla natočit bezmála čtyřicet filmů a v několika z nich hrála i hlavní roli. Pochází z venkovské rodiny a narodila se v malém městečku Mimbaste v jižní Francii. S divadlem a filmem začala po druhé světové válce, před kamerou debutovala epizodní úlohou v Boyerově historickém filmu CASANOVOVA DOBRODRUŽSTVÍ (Les aventures de Casanova, 1947).

K častějšímu filmování i větším rolím se Micheline Gary dostala až v padesátých letech a zvláště v období 1952-1954 byla velmi vytíženou filmovou herečkou, nadále ale účinkovala i v divadle (Théâtre des Variétés, Théatre des Célestins). Ve filmech střídala historické kostýmy s úlohami moderních dívek a žen, skutečně velkou hereckou příležitost dostala po boku Jeana Maraise v melodramatu PŮLNOČNÍ MILENCI (Les amants de minuit, 1953), několikrát hrála s populárním komikem Fernandelem (ZAKÁZANÉ OVOCE – Le fruit défendu, 1952; DÁMSKÝ KADEŘNÍK – Coiffeur pour dames, 1952).

Z historických filmů připomeňme několikeré setkání s hvězdnou Martine Carol (SYN SLADKÉ CAROLINE – Le fils de Caroline chérie, 1955), vedlejší roli ztvárnila také v životním příběhu slavné pařížské kurtizány KRÁSKA OTERO (La belle Otero, 1955). Začala spolupracovat i s televizí a výraznější příležitost jí nabídl Jean Renoir ve svém televizním zpracování hororového příběhu ZÁVĚŤ DOKTORA CORDELIERA (Le testament du docteur Cordelier, 1959).

V roce 1960 se Micheline Gary provdala za herce Paula Meurisse (1912-1979; byla jeho třetí manželkou) a s ním strávila dvacet let života až do jeho smrti. V souvislosti s tím také zcela ukončila všechny umělecké aktivity a žila v soukromí. Její filmografie se tak definitivně uzavřela s filmem PREZIDENT (Le président, 1961).

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace