Reklama

Reklama

Yann Martel

Yann Martel

nar. 25.06.1963 (58 let)
Salamanca, Castilla y León, Španělsko

Biografie (1)

Yann Martel je kanadský spisovatel. Jeho kniha Pí a jeho život získala Bookerovu cenu. Yann Martel se narodil ve Španělsku, ale cestoval po celé zeměkouli; delší čas strávil v Indii, Turecku a v Íránu. Po studiu filozofie na Trent University v Peterborough v Ontario se ve 27 letech rozhodl dát se na dráhu spisovatele. Jeho pobyt v různých kulturních prostředích a jeho návštěvy různých kultur ovlivnily jeho tvorbu a knize Pí a jeho život poskytly bohaté kulturní… (více)

Zajímavosti (5)

Pí a jeho život (2012)

  • Jméno tygra, který se plaví v člunu s Píem (Suraj Sharma), je Richard Parker. V nedokončeném dobrodružném románu Edgara Allana Poa "Příběhy Arthura Gordona Pyma" se vypravuje příběh čtyř námořníků, kteří se octnou na vraku lodi a čelí hladovění. Trosečníci losují, aby určili, kdo z nich bude obětován pro záchranu zbylých tři. V tomto fiktivním příběhu muž jménem Richard Parker vytáhne nejkratší dřívko a je okamžitě zabit a sněden zbylou trojicí. V roce 1846 mezi jednadvaceti ztroskotanci lodi Francis Spaight byl jistý Richard Parker, ale obešlo se to bez kanibalismu. V roce 1884 se potopila jachta Mignonette. Zachránili se čtyři lidé a jedním z nich byl plavčík Richard Parker, kterého ostatní zabili a snědli, za což pak byli odsouzení k trestu. Další Richard Parker byl účastníkem vzpoury v anglickém válečném loďstvu v posádkách Spithead a Nore v roce 1797, během které vzbouřenci trpěli hlady. Spisovatel Yann Martel, který v roce 2001 napsal román "Pí a jeho život", použil toto jméno pro bengálského tygra, což vysvětlil tím, že "Tolik Richardů Parkerů muselo něco znamenat". (Aelita)

Pí a jeho život (2012)

  • Autor knižnej predlohy Yann Martel sa inšpiroval podobným námetom od brazílskeho spisovateľa Moacyra Scliara, ktorý vo svojej knihe "Max a mačky" popísal príbeh nemeckého žida, ktorý ako utečenec prekonal Atlantik na lodi s jaguárom. (HelenOfTroy)

Reklama

Spisovatel

Filmy
2012

Pí a jeho život - kniha

Krátkometrážní
2016

Manners of Dying (studentský film) - povídka

Host

Pořady
2004

CBC News: The Hour

Ovládací panel

Fanklub

(1)

Reklama

Reklama