foto

Margaret Lee

  • nar. 4.8.1943 (77 let)
    Wolverhampton, Anglie, Velká Británie

Biografie

Britská herečka Margaret Lee těžila ve své filmové kariéře z fyzické podoby s hvězdnou Marylin Monroe a slávu jí přinesly především komerčně zaměřené filmy různých žánrů v šedesátých letech. Narodila se jako Margaret Gwendolyn Box ve městě Wolverhampton na západě Anglie. Herectví studovala na prestižní divadelní škole The Italia Conti Academy of Theatre Arts v Londýně, kterou absolvovala v roce 1960.

Počátkem šedesátých let přesídlila Margaret Lee do Itálie a díky výborné znalosti italštiny i půvabné vizáži se začala prosazovat před kamerou. Začínala menšími rolemi v komediích, první velké příležitosti dostala v doznívající éře filmů sandálu a meče (SAMSON PROTI PIRÁTŮM – Sansone contro i pirati, 1962), v britské produkci se mihla i ve slavné KLEOPATŘE (Cleopatra, 1963). Hrála také v povídkových filmech, ve Francii natočila špionážní film TYGR SE PARFÉMUJE DYNAMITEM (Le tigre se parfume a la dynamite, 1965), kde již hrála jednu z hlavních rolí, za zmínku stojí dodnes známější filmy jako CASANOVA 70 (1965) nebo TAHLE STRAŠIDLA (Questi fantasmi, 1967). Mezitím se Margaret Lee v roce 1963 provdala a jejím manželem se stal italský choreograf Gino Malerba. Manželství skončilo nedlouho poté rozvodem, ale narodil se z něj syn Roberto Malerba, dnes filmový producent.

Mezinárodní kariéru Margaret Lee odstartoval významný producent Harry Alan Towers, který vsadil na její talent a půvab a pod jeho vedením se herečka stala hvězdou, tehdy také cíleně budovala image evropské Marylin Monroe. Ve druhé polovině šedesátých let odehrála Margaret Lee desítky hlavních rolí v kriminálkách, špionážních příbězích, westernech i hororech. V koprodukčních projektech se před kamerou často setkávala s Klausem Kinskim, z jejich společných filmů připomeňme thrillery CIRKUS STRACHU (Circus of Fear, 1966), DVOJÍ TVÁŘ (Das Gesicht im Dunkeln, 1969) nebo PAROXISMUS (1969). Jejími hereckými partnery v tehdy oblíbených špionážních filmech byli také mexický rodák Claudio Brook působící v Evropě (COPLAN ZACHRAŇUJE SVOU KŮŽI – Coplan sauve sa peau, 1968) nebo John Gavin (TAJNÝ AGENT NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ – Niente rose per OSS 117, 1968).

Po boku Jeana Gabina si Margaret Lee zahrála ve francouzské komedii SLUNCE ROŠŤÁKŮ (Le soleil de voyous, 1967), znovu točila také výhradně v Itálii (BANDITÉ V MILÁNĚ – Banditi a Milano, 1968), pracovala i v televizi, úspěch – zvláště v italských kinech – jí přinášely hlavně již zmíněné mezinárodní projekty H. A. Towerse a u diváků bodovalo celkem dvanáct společných filmů s Klausem Kinskim. Naposledy spolu vytvořili ústřední pár v hororu BESTIE ZABÍJÍ CHLADNOKREVNĚ (La bestia uccide a sangue freddo, 1971). Tehdy již ale kariéra Margaret Lee začala upadat a potkal ji stejný osud řady jiných hereček, které svou slávu spojily s koprodukcemi šedesátých let, opadl i zájem o špionážní filmy, které byly její doménou. V žánru hororů se ještě objevila v několika britských filmech (DORIAN GRAY, 1970), opět v produkci H. A. Towerse.

Během sedmdesátých let natočila Margaret Lee již jen několik málo filmů a v roce 1974 se vrátila do rodné Anglie. Mezitím se podruhé provdala a narodil se jí druhý syn Damian Anderson (*1973), který je dnes filmovým producentem. K návratu do Itálie ji přimělo pozvání slavného režiséra Dina Risiho k natočení komedie DO POSTELE VŽDY A OCHOTNĚ (Sesso e volentieri, 1982), jednalo se ale o jednorázovou záležitost, Margaret Lee znovu odjela do Anglie a její herecká kariéra se počátkem osmdesátých let uzavřela.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1983 Stangata napoletana
1982 Do postele vždy a ochotně
1975 Sensualità è un attimo di vita, La
1974 Assassini sono nostri ospiti, Gli
Papesatan, papesatan aleppe
1971 Belve, Le
Bestia uccide a sangue freddo, La
Nokaut
1970 Appuntamento col disonore
Colpo rovente
Dorian Gray
Eugenie
Il trono di fuoco
1969 5 pekelných mužů
A doppia faccia
Frau Wirtin hat auch eine Nichte
La Vera storia di Frank Mannata
Paroxismus
Sai cosa faceva Stalin alle donne?
Sudario a la medida, Un
1968 Bandité v Miláně
Coplan sauve sa peau
Galà per Johnny Dorelli
I Bastardi
Il cenerentolo (TV film)
Tajný agent na Blízkém východě
1967 Arrriva Dorellik
Colpo maestro al servizio di Sua Maestà britannica
Da Berlino l'apocalisse
Dick Smart 2007
Five Golden Dragons
Franco, Ciccio e le vedove allegre
I quattro tassisti
Questi fantasmi
Slunce rošťáků
1966 Circus of Fear
Djurado
Lit à deux places, Le
New York chiama Superdrago
Our Man in Marrakesh
Se tutte le donne del mondo
Spie contro il mondo
Tre notti violente
1965 Agente 077 dall'oriente con furore
Casanova '70
Due sergenti del generale Custer, I
Io uccido, tu uccidi
La ragazzola
Letti sbagliati
Měkkota
Questa volta parliamo di uomini
Questo pazzo, pazzo mondo della canzone
Scippo, Lo
Tigre se parfume à la dynamite, Le
Via Veneto
1964 Adolescenti al sole
Due mattacchioni al Moulin Rouge
Due pericoli pubblici, I
In ginocchio da te
Maniaci, I
Marziani hanno dodici mani, I
Mostro e mezzo, Un
Vedovella, La
1963 Avventura al motel
Gli imbroglioni
Kleopatra
La ballata dei mariti
Sansone contro i pirati
Vino whisky e acqua salata
1962 Due samurai per cento geishe
Maciste contro i mostri
Totò v noci č.1
Tre nemici, I

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky