foto

Bach

  • nar. 9.11.1882
    Fontanil-Cornillon, Francie
  • zem. 23.11.1953 (71 let)
    Nogent-le-Rotrou, Francie

Biografie

Jméno Charles Joseph Pasquier je dnes neznámé, ale umělecký pseudonym Bach, pod nímž tento francouzský herec vystupoval, zůstává v povědomí francouzských diváků, mimo jiné i díky filmům ze třicátých let 20. století, které dodnes vycházejí na DVD. Narodil se ve vesnici Fontalin-Cornillon nedaleko švýcarských hranic, veřejně začal vystupovat již v šestnácti letech. Jeho cesta k divácké oblibě byla poměrně dlouhá, poprvé se výrazněji prosadil až v roce 1914, kdy navázal spolupráci s oblíbeným zpěvákem Polinem, později vytvořil úspěšnou dvojici s komikem Henry Lavernem.

První zkušenosti s kamerou získal již v dřevních dobách němé éry, naplno se jeho filmová kariéra rozběhla až ve třicátých letech 20. století, kdy především ve spolupráci s režisérem Henry Wulschlegerem natočil řadu nenáročných komedií, které nezřídka nesly v názvu jeho umělecké jméno (BACH MILIONÁŘ - Bach millionaire, 1933; BACH DETEKTIVEM - Bach détective, 1936; BACH PŘED SOUDEM - Bach en correctionelle, 1939). Titulní roli pytláka Gargousse, který se postaví proti starostovi, hrál v komedii GARGOUSSE (1938; opět v režii Henryho Wulschlegera). Hlavní roli dostal také v první filmové adaptaci populární divadelní hry VRÁTNÝ OD MAXIMA (Le chasseur de chez Maxim's, 1939).

Bachova sláva opadla již koncem třicátých let, později se ale stal oblíbeným hercem vedlejších rolí v divadelních hrách slavného režiséra Sachi Guitryho, menší úlohy pak dostal i v Guitryho filmech (KULHAVÝ ĎÁBEL - Le diable boiteux, 1948), na přelomu 40. a 50. letech točil i s jinými slavnými režiséry, naposledy se objevil jako předseda soudu - opět v Guitryho režii - ve filmu JED (La poison, 1951).

Zemřel 19. listopadu 1953 ve věku 71 let v Nogent-le-Routrou nedaleko od Paříže.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky