foto

Françoise Seigner

  • nar. 7.4.1928
    Paříž, Francie
  • zem. 13.10.2008 (80 let)
    Paříž, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Françoise Seigner pocházela z významné divadelní rodiny, jako herečka se uplatnila především v divadle, o něco méně v televizi, zatímco ve filmu odehrála jen pět vedlejších rolí. Jejím otcem byl významný divadelní a filmový herec Louis Seigner (1903-1991), herectví se věnovala i matka Marie Cazaux. Françoise se již v dětství rozhodla pro herectví, od tohoto záměru ji ale zrazoval otec, zatímco matka, která se kvůli péči o rodinu kariéry dávno vzdala, dceru podporovala. Françoise studovala herectví na pařížské konzervatoři a školu dokončila s druhou cenou v oboru klasické komedii a první cenou v moderní komedii.

V roce 1953 byla Françoise Seigner angažována do nejslavnějšího divadla Comédie Française, kde zároveň působil její otec Louis. Ačkoli dříve neschvaloval dceřinu volbu stát se herečkou, nyní ji svým vlivem zajistil snadný přístup k významným rolím. Právě z otcova vlivu i protekce se ale Françoise snažila vymanit a již v roce 1956 z Comédie Française odešla. Připojila se k divadelní společnosti Jacquese Fabbriho, s níž vystupovala v různých pařížských divadlech a také na divadelních festivalech, hrála často v Molièrových a Shakespearových hrách. Díky Fabbrimu se také poprvé objevila před filmovou kamerou a hrála v jeho komedii NOHY V SÁDŘE (Les pieds dans le plâtre, 1965).

V šedesátých letech začala spolupracovat také s televizí, v roce 1968 se vrátila do Comédie Française, kde pak setrvala dalších třicet let. Na tomto jevišti znovu odehrála řadu rolí v Molièrových hrách (Zdravý nemocný, Měšťák šlechticem, Lakomec, Tartuffe), ale i v díle dalších francouzských a světových autorů, v 70. letech se začala věnovat i divadelní režii (začínala opět s Molièrem - Tartuffe, 1975). Z výjimečných příležitostí před filmovou kamerou připomeňme rolí paní Guérinové v Truffautově filmu DIVOKÉ DÍTĚ (L'enfant sauvage, 1970). V televizi tehdy často hrála v adaptacích divadelních her, ale i v seriálech. Jako matka titulní hrdinky, císařovna Marie Terezie, se objevila v seriálu MARIE ANTOINETTA (Marie Antoinette, 1975), titulní roli vévodkyně de Montpensier hrála v televizním filmu LE LAUZUN DE LA GRANDE MADEMOISELLE (1976).

K filmu se dostala po delší přestávce s úlohou matky hlavního hrdiny v komedii NOVOMANŽEL (Le jeune marié, 1983), jako hospodskou paní Thénardierovou jsme ji mohli vidět také v Hosseinově adaptaci Hugova románu BÍDNÍCI (Les Misérables, 1982). Tehdy se na divadelním jevišti objevovala již jen zřídka, naposledy hrála větší roli Agrippiny v Racinově hře Britannicus (1989). Ze souboru v Comédie Française odešla v roce 1998, zároveň zde byla jmenována čestnou členkou. Před kamerou stála naposledy jako teta Ada Beresfordová v adaptaci detektivky Agathy Christie Cukání v palci (MON PETIT DOIGT M'A DIT, 2005).

Za svou dlouholetou práci pro divadlo získala Françoise Seigner Řád za zásluhy v oblasti kultury a Řád umění a literatury udělovaný ministerstvem kultury. Nakonec obdržela i nejvyšší francouzské státní vyznamenání, Řád Čestné legie. Uplatnila se také jako spisovatelka a pod názvem Louis Seigner, une biographie affective (2007) vydala biografii svého slavného otce. Zemřela následkem rakoviny slinivky v Paříži 13. října 2008 ve věku 80 let. V rodinné herecké tradici - mnohem více ve filmu - pokračují její neteře, dnes již slavné herečky Emmanuelle Seigner (*1966) a Mathilde Seigner (*1968).

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

2005 Škubání v palci
1992 Kněžna Alexandra (TV film)
1990 Seconde, La (TV film)
1983 Novomanžel
1982 Ubožáci
1979 Paris-Chamonix (TV film)
1976 La poudre aux yeux (TV film)
Lauzun de la Grande Mademoiselle, Le (TV film)
1975 Tartuffe (TV film)
1973 Avare, L' (TV film)
La jument du roi (TV film)
1970 Divoké dítě
1965 Pieds dans le plâtre, Les

TV seriály

1994 Ševcův syn (TV seriál)
1993 Maîtres du pain, Les (TV seriál)
1986 Ami Maupassant, L' (TV seriál)
1975 Marie-Antoinette (TV seriál)
1972 Pot-Bouille (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace