foto

Lola Braccini

  • nar. 28.3.1889
    Pisa, Itálie
  • zem. 19.3.1969 (79 let)
    Řím, Itálie

Biografie

Italská herečka Lola Braccini byla především divadelní umělkyní, s filmem začala spolupracovat až v meziválečném období a následně odehrála bezmála čtyřicet vedlejších rolí starých žen. Narodila se v Pise jako Camilla Cariddi a jako herečka začínala v divadelní společnosti Cesara Dondiniho počátkem 20. století, později prošla několika dalšími soubory, působila například ve společnosti slavné herečky Emmy Gramaticy.

S filmem Lola Braccini navázala spolupráci až po příchodu zvuku a jejím debutem byla menší role guvernantky ve filmu PICCOLA MIA (1933). Větší příležitost dostala později v dobrodružném snímku ČERNÝ KŘÍŽ (La traversata nera, 1939), ve hvězdně obsazeném historickém filmu z prostředí elitní dívčí školy CHOVANKY ZE SAINT-CYR (Le educande di Saint-Cyr, 1939) hrála ředitelku ústavu. Po druhé světové válce spolupracovala v divadle s Luchinem Viscontim, s nímž také natočila film NEJKRÁSNĚJŠÍ (Bellissima, 1951), kde hrála ženu fotografa. Z filmů, v nichž hrála role matek hlavních hrdinů, připomeňme snímek NIKDY NENÍ POZDĚ (Non e mai troppo tardi, 1953).

Ani v pokročilém věku se nevzdávala divadla a ještě v 50. letech často stála na jevišti, další významnou položkou v jejích uměleckých aktivitách se stal filmový dabing. V řadě filmů pro italskou distribuci namluvila své zahraniční vrstevnice, například americkou herečku Florence Bates nebo britskou hvězdu Margaret Rutherford, jako dabérka našla uplatnění i v animované produkci z dílny Walta Disneye. Z jejích posledních vystoupení před kamerou je rozhodně na místě připomenout Viscontiho slavný film GEPARD (Il gattopardo, 1963), kde hrála Donnu Margheritu. O rok později se objevila ještě v Germiho komedii SVEDENÁ A OPUŠTĚNÁ (Sedotta e abbandonata, 1964), v níž byla matkou svůdce Peppina Califana.

Lola Braccini zemřela v Římě 19. března 1969 krátce před svými 80. narozeninami.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace