foto

Paula Dehelly

  • nar. 11.2.1917
    Paříž, Francie
  • zem. 24.3.2008 (91 let)
    Paříž, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Francouzská herečka Paula Dehelly se před kamerou objevovala přes padesát let, a i když s velkými časovými odstupy natočila pouhých devatenáct filmů, mohli se s ní setkat i čeští diváci. Pocházela z Paříže a herectví studovala pod vedením slavného Louise Jouveta, po jehož boku se poprvé objevila i před kamerou (VSTUP PRO UMĚLCE - Entrée des artistes, 1938), z počátků její práce pro divadlo připomeňme hru Země je kulatá prezentovanou v témže roce v Théâtre de l'Atelier.

Kvůli svému židovskému původu se Paula Dehelly za druhé světové války musela držet v ústraní, což přibrzdilo slibný začátek její kariéry. K herectví se vrátila po válce, kdy v různých pařížských divadlech začala hrát ve francouzské moderně i osvědčené světové klasice (Zkrocení zlé ženy). Příležitostně se znovu objevovala i ve filmech, a i když točila spíše jen výjimečně, poštěstilo se jí spolupracovat s významnými režiséry. Přední tvůrce tzv. francouzské drsné školy Jean-Pierre Melville jí například svěřil roli paní Fèvre-Berthier, manželky francouzského diplomata, kolem jehož zmizemí se točí základní zápletka filmu DVA MUŽI NA MANHATTANU (Deux hommes dans Manhattan, 1959).

Jako jeptiška Catherine se objevila v úspěšné adaptaci divadelní hry DIALOGY KARMELITEK (Les dialogue des carmélites, 1960), vedlejší role jí nabídly i americké projekty realizované ve Francii (GIGOT, 1962; UP FROM THE BEACH, 1965), u nás jsme si Pauly Dehelly mohli povšimnout v menší roli hospodyně na rodném zámku titulní hrdinky v první části série o krásné Angelice (ANGELIKA, MARKÝZA ANDĚLŮ - Angélique, marquise des anges, 1964). Tehdy začala spolupracovat také s televizí, nadále ale samozřejmě hrála v divadle, v 60. letech to byla jeviště Théâtre Montparnasse nebo Théâtre des Célestins.

Z její další sporadické spolupráce s filmem připomeňme menší role ve filmech významných režisérů jako byli Claude Berri (FILM TATÍNKŮ - Le cinéma de papa, 1970) nebo Jacques Deray (TROCHA SLUNCE VE STUDENÉ VODĚ - Un peu de soleil dans l'eau froide, 1971), častěji ale tehdy hrála v televizních seriálech, převážně kriminálních, vidět jsme ji ale mohli i v historickém seriálu MARKÝZ DE BOIS DORÉ (Ces beaux messieurs de Bois-Doré, 1976). Před filmovou kameru se postavila později v roli matky jednoho z hlavních hrdinů ve Ferreriho filmu MILUJI TĚ (I Love You, 1986), po jedenáctileté odmlce zakončila svou práci ve filmu rolí chůvy v komedii ZAMILOVANÁ ČARODĚJKA (Un amour de sorciere, 1997).

Paula Dehelly se kromě divadla, filmu a televize významně uplatnila také v dabingu. I když pro francouzskou distribuci namluvila významné herečky jako Ingrid Bergman nebo Deborah Kerr, proslula především jako dvorní dabérka Angely Lansbury, za niž mluvila nejen ve filmech, ale hlavně v populárním seriálu TO JE VRAŽDA NAPSALA (Murder, She Wrote).

Paula Dehelly zemřela v Paříži 24. března 2008 ve věku 91 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace