Reklama

Reklama

Suzanne Dehelly

Suzanne Dehelly

nar. 01.10.1896
Paříž, Francie

zem. 12.10.1968 (72 let)
Paříž, Francie

Biografie

Francouzská herečka Suzanne Dehelly se proslavila jako hvězda pařížských kabaretů, s filmem se setkala již v němé éře, ale až ve třicátých letech 20. století se stala oblíbenou představitelkou velkých rolí v béčkové komediální produkci francouzské meziválečné kinematografie. Suzanne Dehelly pocházela z Paříže a tady se během první světové války začala objevovat na jevištích populárních kabaretů. Již v roce 1913 stála i před filmovou kamerou, první hlavní roli ale dostala až v melodramatu GRAZIELLA (1926).

Již jako oblíbená kabaretní herečka a zpěvačka se Suzanne Dehelly prosadila ve třicátých letech i ve filmu, po nástupu zvuku se objevila poprvé jako švadlena ve filmu DÍRA VE ZDI (Un trou dans le mur, 1930). Po několika dalších podružných rolích se v polovině třicátých let prosadila jako významná herečka ve formátu nenáročných komedií a melodramat, za zmínku stojí početná spolupráce s režisérem Mauricem Cammage (PŮJČ MI SVOU ŽENU - Prete-moi ta femme, 1936; MŮJ POSLANEC A JEHO ŽENA - Mon député et sa femme, 1937; ZAPLACENÁ DOVOLENÁ - Vacances payées, 1938). Souběžně se nadále věnovala také divadlu a ve 30. letech zářila jako hvězda hudebních komedií a muzikálů, její písně vycházely také na gramofonových deskách.

Pracovala i s jinými režiséry a jen v letech 1937-1938 natočila třináct filmů, středně velké role hrála i za války, i po roce 1945 vstupovala do diváckého povědomí například s komedií POSTRACH BILETÁŘŮ (Le roi des resquilleurs, 1945). V roli sestry Gabrielle se později objevila v mezinárodně oceněném snímku NOC JE MÝM KRÁLOVSTVÍM (La nuit est mon royuame, 1951), v několika filmech té doby hrála i po boku začínajícího Louise de Funèse. Postupem doby se přehrála do úloh starších žen, tetiček a babiček. Naposledy se objevila ve vedlejší roli v černé komedii MRTVOLY NA DOVOLENÉ (Cadavres en vacances, 1963).

Suzanne Dehelly byla dvakrát provdaná, jejím prvním manželem byl herec Robert Pizani, s nímž se později rozvedla a znovu se vdala za scénáristu Marcela Riveta, v jehož filmech často hrála po válce. Kromě toho byla Suzanne Dehelly vášnivou šachistkou a v roce 1943 vyhrála mistrovství Francie v šachu. Zemřela v Paříži 12. října 1968 ve věku 72 let.

Pavel "argenson" Vlach

Ovládací panel

Reklama

Reklama