foto

Alexej Smirnov

  • nar. 26.2.1920
    Danilov, Sovětský svaz
  • zem. 7.5.1979 (59 let)
    Leningrad, Rusko, Sovětský svaz

Biografie

Alexej Smirnov se narodil 28. února 1920 v Danielovu nedaleko Jaroslavli. Od dětství se chtěl stát hercem a dělal proto vše, proto se na konci 30. let zapsal do divadelní školy v Leningradě (dnešním Petrohradě). Školu dokončil v roce 1940 a poté nastoupil do armády, kde působil ve vojenské rozvědce. Na konci války byl v Berlíně těžce zraněn a to tak, že kvůli tomu nemohl mít děti. Za zásluhy byl vyznamenán Řádem slávy 2. a 3. stupně, Řádem červené hvězdy a dalšími.

Po válce byl v Petrohradu přijat do hudebního divadla. Ze začátku hrál v komparsech, později získal vedlejší role. Vzhledem ke svému vzhledu, kdy byl menší postavy, měl kulatý obličej a legrační nos, dostával komické role. Díky těmto rolím se dostal do širokého povědomí jako komik a byl velice oblíbený mezi dětmi.

V roce 1958 se poprvé objevil ve filmu. Postupně se propracoval v jednoho z nejobsazovanějších sovětských herců. Z jeho nejúspěšnějších filmů lze jmenovat i u nás známý snímek PRUHOVANÁ PLAVBA (1960), CIZÍM VSTUP ZAKÁZÁN (1964), OPERACE Y (1965) a ROZVEDČÍK (1968). Přestože většinou nehrál hlavní role, nebylo v Sovětském svazu člověka, který by ho neznal.

Žil velice skromně, byl to starý mládenec, obýval společně se svou matkou byt v Petrohradě. Poslední roky svého života strávil tragicky. Po smrti jeho matky žil sám a čím dál více pil a byl velice často nemocný. Dva roky před smrtí se oženil s matkou dvou malých dětí, ale štěstí mu to nepřineslo a žena od něho brzy odešla kvůli jeho nezměrnému pití. Roku 1979 utrpěl infarkt a byl hospitalizován v nemocnici, kde zemřel dne 7. května ve věku pouhých 59 let. Hrál ve více než 60 sovětských filmech. Je pohřben v Petrohradě. Roku 1976 získal ocenění zasloužilý umělec.

Vysirka

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky