Reklama

Reklama

René Wheeler

René Wheeler

nar. 08.02.1912
Paříž, Île de France, Francie

zem. 11.12.2000 (88 let)
Paříž, Île de France, Francie

Biografie (1)

René Wheeler se ve francouzské kinematografii prosadil již před druhou světovou válkou, byl především scénáristou, ale také režisérem, hlavně díky nominaci na Oscara za scénář k filmu SLAVIČÍ KLEC (La cage au rossignols, 1945) se zapsal do zlatého fondu poválečné historie francouzského filmu. Pocházel z Paříže a u filmu začal pracovat již v mládí, v polovině třicátých let 20. století navázal spolupráci s hercem a scénáristou Noël-Noëlem, s nímž napsal několik… (více)

Zajímavosti (2)

Rvačka mezi muži (1955)

  • Scenár napísal Jules Dassin spolu s René Wheelerom za šesť dní. Od predlohy sa zreteľne odchyľoval. Hlavné odlišnosti boli, že podsvetiu dal európsky aspekt, vtlačil priateľstvo medzi ústrednú štvoricu zloduchov a lúpeži, ktorá zaberala cca desať strán v 250-stranovej predlohe, dal poriadnu porciu stopáže, v ktorej diváka previedol i najmenším detailom a vďaka ktorej sa snímka stála slávnou. (Biopler)

Fanfán Tulipán (1952)

  • Scénářem Reného Wheelera a Reného Falleta byl Philipe nadšen. Konečně měl příležitost, kterou okomentoval slovy: 
    "... Vytvořil jsem postavu živou, přirozenou, překypující zdravím. Fanfánovy činy určovala jeho vůle, je to člověk, který je sám tvůrcem svého osudu a není hříčkou událostí, ale sám na ně působí. Díky takovému solidnímu základu mohl jsem k úloze přistoupit a zahrát zdravou a veselou postavu."  Philipe v tomto filmu skutečně takovou postavu vytvořil. Navíc se stal legendu v očích miliónů diváku po celém světě. (Rosalinda)

Reklama

Scenárista

Režisér

Spisovatel

Filmy
1970

Mladosť Tomáša Edisona (TV film) - kniha

Herec

Filmy
1936

Moutonnet

Ovládací panel

Reklama

Reklama