foto

Lucia Bosé

  • nar. 28.1.1931 (88 let)
    Milán, Itálie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Lucia Bosé je rodačka z italského Milána. Narodila se 28.1.1931 jako Lucia Borlani. Léta pracovala v pekárně ve svém rodném městě. Zlomem její kariéry se stává soutěž Miss Italia v roce 1947, kde Lucia Bosé zvítězila před dalšími budoucími herečkami (druhá byla Gianna Maria Canale, třetí skončila Gina Lollobrigida a čtvrtá Eleonora Rossi Drago).

Ve filmu debutovala Lucia v roce 1950 menší rolí ve snímku PĚT DNÍ V MILÁNĚ. První větší role pak přichází s filmem NON C'É PACE TRA GLI ULIVI. Ještě ve stejném roce dostává hlavní roli Paoly Molon ve filmu CRONACA DI UN AMORE. Úspěch střídal úspěch. V roce 1953 hraje Claru Manni ve filmu LA SIGNORA SENZA CAMELIE. Rok 1955 a film MUERTE DE UN CICLISTA. Další hlavní role pak v roce 1956 v koprodukčním filmu CELA S´APPELLE L´AURORE. Množství rolí vytvořila později v letech sedmdesátých až devadesátých minulého století. Období let padesátých a šedesátých, však bylo pro Lucii nejúspěšnější a dodnes je uznávaná jako jedna z hlavních představitelek italského „neorealismu“.

Manželství a mateřské povinnosti na přelomu 50. a 60. let se stávají mezírkou v kariéře. Výrazněji se do světa filmu vrací Lucia koncem šedesátých let ve Felliniho filmu SATYRICON (1969). Roku 1977 byla oceněna za nejlepší ženský herecký výkon španělskou cenou TP de ORO za roli Garcíi v televizní sérii LA SEŇORA GARCÍA SE CONFIESA (1976-1977). V roce 2004 obdržela Hollywoodskou cenu Capri Legend Award (v tomto roce ji obdrželi také například Geraldine Chaplin či Val Kilmer). V další kariéře byla úspěšná jak v italských, tak ve španělských filmech.

Manželem Lucii byl známý toreador Luis Miguel Dominguín. Seznámili se když Lucia Bosé přiletěla do Madridu na natáčení filmu MUERTE DE UN CICLISTA (SMRT CYKLISTY) v roce 1954. Byli oddáni v Las Vegas 1.3.1955. Lucia později přiznala, že celý vztah byl hlavně o vášni a na počátku měli mezi sebou velkou jazykovou bariéru. Postupem času, když bariéra mizela, přibývalo manželských krizí. Zejména žárlivé scény Luise. Manželství vydrželo do roku 1967. Lucia se nikdy nestala obdivovatelkou býčích zápasů a celého zákulisí tohoto sportu. Lucia otěhotněla krátce po svatbě a 3.4.1956 se jim narodil v Panamě syn Miguel. Dnes je Miguel Bosé světoznámý španělský zpěvák. V roce 1957 se Lucii a Luisovi narodila dcera Lucía Bosé a v roce 1960 dcera Paola Dominguín. Luis Miguel Dominguín zemřel 8.5.1996.

Petr "Hennes" Hennebichler

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace