foto

Adriana Serra

  • nar. 27.11.1923 (97 let)
    Milán, Itálie

Biografie

Italská herečka Adriana Serra spojila ve své kariéře film i divadlo, uspěla také v soutěži krásy, její sláva odezněla ale již koncem padesátých let 20. století. Narodila se v Miláně, kde také studovala herectví na místní akademii dramatických umění, jako mladou herečku ji pro komediální role angažoval do své divadelní společnosti Luigi Cimara. Dalším schůdkem v kariéře se pro Adrianu stalo vítězství v soutěži Miss Itálie, respektive tehdy Miss úsměv (Miss Sorriso), v níž triumfovala v roce 1941.

Teprve po tomto úspěchu měla šanci stát se z regionální divadelní herečky také filmovou hvězdou, ale i když během krátké doby natočila osmnáct filmů, do první ligy nepronikla. Před kamerou ztvárňovala vedlejší role půvabných dívek, které byly v příbuzenském nebo přátelském poměru k hlavním hrdinům, takto hrála například dvakrát po boku slavné Alidy Valli (ZJEVENÍ – Apparizione, 1943; BUDU TĚ STÁLE MILOVAT – T’amero sempre, 1943), zviditelnila ji i účast ve společnosti slavného sourozeneckého tria de Filippových (NEHNU SE! – Non mi muovo, 1943).

Po druhé světové válce zakotvila Adriana Serra v divadelním souboru slavného komika Totò a po jeho boku se pochopitelně objevila i v několika mimořádně úspěšných filmech (HASIČI Z VIGGIÙ – I pompieri di Viggiù, 1949; TOTÒ TARZAN – Totò tarzan, 1949). V menší roli komorné Chiquity stála před kamerou také s Lídou Baarovou (NÁKLAĎÁK – La bisarca, 1951). Tehdy hrála ve filmu naposledy, později začala pracovat v televizi, v roce 1958 se ještě objevila v jednom televizním seriálu, pak ještě nějakou dobu působila jako televizní moderátorka. I když televize byla tehdy teprve v počátcích své existence, Adriana Serra si užívala deset let obliby u diváků v různých televizních pořadech, uplatnění našla i v rozhlase.

Koncem padesátých let skoncovala se všemi veřejnými aktivitami a od té doby žije v soukromí, naposledy se výrazněji připomněla moderováním písňového festivalu v San Remu v roce 1959.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky