foto

Paul Brannigan

  • nar. 14.9.1986 (34 let)
    Glasgow, Skotsko, Velká Británie

Biografie

Narozen 14. září 1986, rodák ze skotského Glasgow, jehož začátky nebyly zrovna nejlehčí. Oba jeho rodiče byli dlouhodobě drogově závislí, on sám začal s drogami v 11 letech. Ve 14 letech měl za sebou vyloučení ze školy, v 16 pobyt ve vězení a dokonce byl členem několika glasgowských gangů.

Svou filmovou kariéru začal v roce 2012. V té době zrovna ztratil práci v komunitním centru, kde pracoval, aby uživil svou přítelkyni a malého syna. Jeho jediným příjmem byla práce fotbalového kouče v dobrovolnickém centru. Právě tam si ho všiml scénárista Paul Laverty a díky němu se Paul mohl zúčastnit castingu na film Andělský podíl (Angel's Share) Kena Loache. Postava Robbieho, mladého glasgowského delikventa, který se snaží napravit kvůli své nové rodině, jako by byla psaná právě pro něj. Není proto divu, že ho Ken Loach ihned obsadil. Za tuto roli obdržell Paul skotskou cenu BAFTA pro nejlepšího herce a také ocenění pro Nejlepší talent v Creative Scotland Awards.

V roce 2013 získal Paul roli Garetha O'Connora v seriálu z produkce BBC River City. Jeho role měla být jen epizodní, nakonec se však díky svému talentu objevil ve více dílech, než bylo plánováno. V tom samém roce si ještě zahrál menší role ve filmu Sunshine on Leith (opět ze skotského prostředí) a thrilleru Pod kůží (Under the Skin) po boku Scarlett Johansson. V roce 2014 se také objevil v páté řadě irského kriminálního seriálu Love/Hate a britském dramatu Beyond.

Momentálně žije Paul se svou přítelkyní Sherree a jejich synem Leem. Kromě hraní , které mu dalo možnost vymanit se z neutěšeného prostředí, ve kterém vyrůstal, se věnuje práci s mladými lidmi v komunitních a dobrovolnických centrech v Glasgow, kterým se snaží pomoci.

Jarka "Llaney" Beranová

Herecká filmografie

Filmy

2017 Edie
The Dark Mile
2015 Scottish Mussel
2014 Beyond
2013 Pod kůží
Slunce nad Leithem
2012 Andělský podíl

TV seriály

2020 Hnízdečko (TV seriál)
Epizoda 1 (E01)