foto

Roman Davydov

  • nar. 9.4.1913
    Moskva, Ruské impérium
  • zem. 17.9.1988 (75 let)
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Roman Vladimirovič Davydov byl významný sovětský animátor a režisér. Narodil se 9.4.1913 v Moskvě, kde prožil i své dětství. Vystudoval na moskevské průmyslové škole, ale brzy zjistil, že má spíše schopnosti umělce. V roce 1932 vyhrál soutěž karikaturistů a o dva roky později absolvoval kurz karikaturistů v časopisu „Krokodýl".

V roce 1937 nastoupil do kurzu animátorů ve studiu „Soyuzmultfilm" a po mnoho let pak coby animátor spolupracoval s předními režiséry, jako byli Vladimir Polkovnikov, Dmitrij Babičenko, Ivan Ivanov-Vano, Mstislav Sergejevič Paščenko a další.

V roce 1956 Roman Davydov debutoval v režisérském křesle. Jeho prvotinou je krátký loutkový film GINGERBREAD MAN. O dva roky později natočil relativně známou krátkometrážní pohádku TŘI MEDVĚDI. V roce 1966 Davydov začal pracovat na projektu MAUGLI, což byla adaptace dětského dobrodružného příběhu „Kniha džunglí" od spisovatele Rudyarda Kiplinga. V letech 1967 - 1971 vyšla pětidílná série „Maugliho" a stala se mezníkem pro celé studio „Soyuzmultfilm". Davydov se touto pohádkou o vlčím člověku nesmazatelně zapsal do historie sovětského animovaného filmu a taktéž i do srdcí diváků. Film MAUGLI, který je spojením těchto pěti epizod ze života Maugliho, spatřil světlo světa v roce 1973.

Mimo „Maugliho" Davydov natočil za svůj život 25 různých filmů a na více než 50 dalších se podílel coby animátor nebo designér. Dále také pořádal kurzy pro animátory a podílel se tak na jejich odborné přípravě. Dnes je Roman Davydov znám jako „ctěný umělec RSFSR" (1980).

Pavlína "Estrellita" Průšová

Režijní filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace