foto

Roman Davydov

  • nar. 9.4.1913
    Moskva, Ruské impérium
  • zem. 17.9.1988 (75 let)

Biografie

Roman Vladimirovič Davydov byl významný sovětský animátor a režisér. Narodil se 9.4.1913 v Moskvě, kde prožil i své dětství. Vystudoval na moskevské průmyslové škole, ale brzy zjistil, že má spíše schopnosti umělce. V roce 1932 vyhrál soutěž karikaturistů a o dva roky později absolvoval kurz karikaturistů v časopisu „Krokodýl".

V roce 1937 nastoupil do kurzu animátorů ve studiu „Soyuzmultfilm" a po mnoho let pak coby animátor spolupracoval s předními režiséry, jako byli Vladimir Polkovnikov, Dmitrij Babičenko, Ivan Ivanov-Vano, Mstislav Sergejevič Paščenko a další.

V roce 1956 Roman Davydov debutoval v režisérském křesle. Jeho prvotinou je krátký loutkový film GINGERBREAD MAN. O dva roky později natočil relativně známou krátkometrážní pohádku TŘI MEDVĚDI. V roce 1966 Davydov začal pracovat na projektu MAUGLI, což byla adaptace dětského dobrodružného příběhu „Kniha džunglí" od spisovatele Rudyarda Kiplinga. V letech 1967 - 1971 vyšla pětidílná série „Maugliho" a stala se mezníkem pro celé studio „Soyuzmultfilm". Davydov se touto pohádkou o vlčím člověku nesmazatelně zapsal do historie sovětského animovaného filmu a taktéž i do srdcí diváků. Film MAUGLI, který je spojením těchto pěti epizod ze života Maugliho, spatřil světlo světa v roce 1973.

Mimo „Maugliho" Davydov natočil za svůj život 25 různých filmů a na více než 50 dalších se podílel coby animátor nebo designér. Dále také pořádal kurzy pro animátory a podílel se tak na jejich odborné přípravě. Dnes je Roman Davydov znám jako „ctěný umělec RSFSR" (1980).

Pavlína "Estrellita" Průšová

Režijní filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky