foto

James Toback

  • nar. 23.11.1944 (75 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

James Toback je uznávaný nezavislý režisér na americké scéně. V mládí si prošel gamblerstvím a studoval na Harvardské Univerzitě, kde promoval v roce 1996. V 70. letech pak napsal zčásti autobiografický snímek GAMBLER, který vyprávěl o své krátké závislosti. Hlavní roli v něm ztvárnil James Caan. Toback GAMBLEREM zároveň debutoval jako režisér. Ovšem k mainstreamu ho to moc netáhlo a tak se začal řadit k vlně nezávislých filmařů, kteří se práve v období 70. let začínali "kumulovat". Natočil filmy jako LÁSKA A PENÍZE, PICK UP ARTIST nebo BIG BANG.

V roce 1991 si ale k velkému hollywoodskému mainstreamu opravdu přičichl - to když napsal scénář k BUGSYMU, za který získal nominaci na Oscara. Což tohohle těžkého nezavisláka natolik rozhodilo, že dalších šest let nic nenapsal a vrátil se až v roce 1997, kdy natočil za 1 milion dollarů inteligentní kousek ROŠŤÁK s Robertem Downey Jr. - příběh herce, který to táhnul se dvěmi ženami zároveň, přičemž ani jedna o té druhé nevěděla. Náhodou se však setkaly před jeho bytem a rozhodly se to s ním vyříkat. Vedle Downeyho se objevila i Heather Graham.

Ve spoluprácí s Downeym Jr. pokračoval Toback i u snímku ČERNÁ A BÍLÁ. Toback pak natočil ještě film LÁSKA V PAŘÍŽI nebo HARVARD MAN, což je další z části autobiografická podívaná.

marion "movie" cobretti

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Producentská filmografie

Filmy

1983 Bez šance
1982 Láska a peníze

Dokumentární

2013 Svedeni a opuštěni
2008 Tyson

Host

TV pořady

2004 At the Movies (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky