Reklama

Reklama

Steve Barclay

Steve Barclay

nar. 20.11.1918
Baltimore, Maryland, USA

zem. 02.02.1994 (75 let)
Řím, Itálie

Biografie

Poválečná italská kinematografie si libovala v obsazování amerických herců do velkých rolí v dobrodružném a historickém žánru. Jednou z hvězd v Itálii se tak stal i Steve Barclay, který po několika menších rolích v hollywoodských filmech dostal velké příležitosti v dobových kostýmech v řadě italských titulů. Steve Barclay pocházel z Baltimore a vystudoval žurnalistiku na univerzitě v Los Angeles, tomuto oboru se ale příliš nevěnoval, vystřídal několik zaměstnání, díky své atraktivní vizáži a sportovní postavě se začal uplatňovat jako fotomodel.

Jako fotbalista se poprvé objevil před kamerou ve filmu THE IRON MAJOR (1943), později dostal několik menších rolí ve známějších válečných filmech (PĚT SULLIVANŮ – The Sullivans, 1944; TŘICET VTEŘIN NAD TOKIEM – Thirty Seconds Over Tokyo, 1944), velkou příležitost mu dal Anthony Mann v psychologickém noir filmu THE GREAT FLAMARION (1945) po boku Ericha von Stroheima, dále hrál středně velké role v béčkových westernech. Připomeňme alespoň titul DON’T FENCE ME IN (1945), kde hrál s Marcem Lawrencem, s nímž se později také setkal v Itálii.

V roce 1945 hrál Steve Barclay v sedmi filmech, později ale došlo k útlumu, navíc nebyl spokojen s kvalitami filmů, v nichž účinkoval, ani se svými rolemi. Proto s chutí přijal nabídku, která přišla koncem čtyřicátých let z Itálie. Tady na sebe poprvé oblékl historický kostým ve filmu SICILSKÉ NEŠPORY (Vespro siciliani, 1949), titulní roli pak hrál v dobrodružném filmu ČERNÝ KAPITÁN (Il capitano nero, 1952). V titulcích k americkým a později i k některým italským filmům byl uváděn též jako Stephen Barclay, na plakátech k italskému filmu ŽEBRÁKOVA DCERA (La figlia del mendicante, 1950) se dokonce objevila varianta Steve Barklay.

V dobrodružném filmu AFRIKA POD MOŘEM (Africa sotto i mari, 1952) byla jeho partnerkou začínající Sophie Loren, v melodramatickém příběhu MY HŘÍŠNÍCI (Noi peccatori, 1953) vytvořil ústřední dvojici s Yvonne Sanson, která tehdy hrála především s Amedeem Nazzarim (právě v tomto filmu se Steve Barclay znovu setkal s již zmíněným Marcem Lawrencem). Za zmínku stojí i francouzsko-italská adaptace Dumasova románu TŘI MUŠKETÝŘI (Les trois mousquetaires, 1953) v režii André Hunebella, kde Barclay hrál roli vévody z Buckinghamu. Poslední a opět titulní roli hrál v dobrodružném historickém filmu RYTÍŘ ČERNÉHO MEČE (Il cavaliere dalla spada nera, 1956), v němž se již potřetí sešel s britskou herečkou Marinou Berti.

Koncem padesátých let se Steve Barclay začal věnovat filmové produkci, podnikal také v reklamě a natrvalo se usadil v Římě. Se svou manželkou Lisou měl dceru Katherine. Steve Barclay zemřel v Římě 2. února 1994 ve věku 75 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herec

Producent

Filmy
1960

Macumba Love

Ovládací panel

Reklama

Reklama