foto

Paulette Goddard

  • nar. 3.6.1911
    Whitestone Landing, Long Island, New York, USA
  • zem. 23.4.1990 (78 let)
    Ronco, Švýcarsko

Biografie

Americká herečka Paulette Goddard, celým jménem Paulette Marion Pauline Levy se narodila 3. června 1910 ve Whitestone Landing v Queensu (New York) jako jediná dcera do nábožensky rozpolcené rodiny. Otec Joseph Russell Levy byl židovského vyznání, matka Alta Mae Goddard byla episkopalistka (něco mezi římsko-katolickou a protestantskou církví). Manželství rodičů se rozpadlo, když byla Paulette ještě dítě a tak vyrůstala pouze s matkou. Vzdělání získala na Washington Irving High School na Manhattanu, kde se spřátelila s později oscarovou herečkou Claire Trevor. Paulette byla velice hezké dítě a tak poprvé na sebe upozornila jako dětská modelka a v letech 1924 až 1928 působila ve sboru Ziegfeld girl v broadwayské revue Ziegfeld Follies.

V Hollywoodu se představila poprvé v roce 1929, když získala smlouvu u Hal Roach Studios. V prvních letech své herecké kariéry si zahrála několik menších rolí v krátkometrážních němých filmech s dvojicí Laurel & Hardy. V roce 1932 si zahrála jednu z větších rolí ve snímku Lea McCareyho THE KID FROM SPAIN. Velkým hitem byl film MODERNÍ DOBA z roku 1936, kde hrála po boku Charlese Chaplina. V roce 1939 podepsala smlouvu s Paramount Pictures a filmem Elliotta Nugenta THE CAT AND THE CANARY zahájila nejplodnější období své herecké kariéry. Na vrchol se dostala v roce 1944, kdy obdržela jedinou nominaci na Oscara v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli za snímek Marka Sandricha SO PROUDLY WE HAIL ! Dalším velice úspěšným filmem je snímek Mitchella Leisena KITTY, kde se Paulette představila v hlavní roli. Koncem 40. let začala její kariéra upadat a v roce 1949 opustila Paramount. V první polovině 50. let natočila ještě několik filmů a poté přerušila hereckou kariéru a odstěhovala se do Evropy. V roce 1964 se pokusila o comeback, když si zahrála menší roli v italském dramatu GLI INDIFFERENTI, což byla nakonec její poslední filmová role. Po další několikaleté pauze se ještě jednou a zároveň naposledy objevila na televizní obrazovce v TV filmu THE SNOOP SISTERS.

Paulette Goddard byla čtyřikrát vdaná a každý z jejich mužů byl výraznou osobností ve svém oboru. Poprvé se vdala jako velice mladá za dřevařského magnáta Edgara Jamese, ale manželství po krátké době skončilo. Druhým mužem nebyl nikdo jiný, než Charles Chaplin za kterého byla provdaná v letech 1936 až 1942. Potřetí se vdala v roce 1944 za amerického herce a režiséra Burgesse Mereditha, ale ani toto manželství nevydrželo a v roce 1949 skončilo rozvodem. Posledním mužem byl od roku 1958 spisovatel Erich Maria Remarque. Toto manželství trvalo do roku 1970 , kdy Erich Maria Remarque zemřel. Všechna manželství byla bezdětná. Poslední roky svého života strávila ve Švýcarsku (Ronco Sopra Ascona), kde také zemřela 23. dubna 1990, pár měsíců před svými osmdesátými narozeninami. Je pohřbena společně s E.M. Remarquem na místním hřbitově.

Petr "contrastic" Kubíček

Host

TV pořady

1962 Hollywood: The Fabulous Era (TV pořad)
1948 Toast of the Town (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(33)