foto

John Belushi

  • nar. 24.1.1949
    Chicago, Illinois, USA
  • zem. 5.3.1982 (33 let)
    Hollywood, Los Angeles, California, USA

Biografie

Potomek albánských přistěhovalců John Adam Belushi, starší bratr herce Jamese Belushiho se narodil v Chicagu, ale vyrostl ve Wheatonu. Na střední škole hrál závodně fotbal a dokonce zvažoval práci profesionálního fotbalového trenéra, nakonec však dal přednost herectví. Proslavil se především jako oblíbený jevištní komik. Vystupoval v proslulé Saturday Night Live. Mezi jeho blízké spolupracovníky patřili třeba Dan Aykroyd nebo Harold Ramis. V roce 1977 dokonce získal prestižní cenu Emmy.

Záhy prorazil i ve filmu. Jednu z titulních postav ztělesnil v romantické komedii NATIONAL LAMPOON: ZVĚŘINEC, dále se objevil ve Spielbergově válečné komedii 1941 nebo komediálním westernu Jacka Nicholsona UTEČEME NA JIH. Hlavní role ztvárnil v muzikálu BRATŘI BLUESOVI či v komediích SOUSEDÉ a PROPASTNÝ ROZDÍL.

Nepochybně měl před sebou výtečnou kariéru. Přímo pro něj byla napsaná titulní úloha Dr. Petera Venkmana (později ztvárněná Billem Murrayem) v úspěšné komedii KROTITELÉ DUCHŮ. Měl původně hrát i vedlejší roli v krimi-thrilleru Sergia Leoneho TENKRÁT V AMERICE. Jeho život však v pouhých třiatřiceti letech ukončila drogová závislost. Zajímavostí je, že posledními kdo jej viděli naživu byli herci Robert de Niro a Robin Williams – Johnovi velcí přátelé. Zůstala po něm manželka Judith Belushi-Pisano.

John Belushi se zapsal do dějin jako talentovaný herec, který se zničil nadměrným užíváním kokainu. Málokdo ovšem ví, že to byl také velmi vyjímečný člověk. Svému otci například koupil ranč nedaleko San Diega, jistým přátelům pomohl financovat jejich vlastní byznys a vydatně podporoval začínající hereckou dráhu svého bratra Jamese. Od roku 2004 má svoji hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Host

Fanoušci tvůrce