foto

Beba Loncar

  • nar. 28.4.1943 (77 let)
    Bělehrad, Srbsko, Jugoslávie

Biografie

V průběhu druhé světové války, konkrétně 28. dubna 1943 se v dnešním Srbsku, tehdejší Jugoslávii, narodilo děvčátko Desanka Lončar (srbsky: Десанка Лончар), která se v šedesátých a sedmdesátých letech herecky prosadila i za hranicemi své země, zejména v Itálii, pod uměleckým jménem Beba Loncar. Již v útlém věku bylo možno slyšet její hlas v dětských programech vysílaných na TV Belgrad a byla také baletkou. Pod vedením režiséra Soja Jovanoviće vystudovala herectví a Jovanović jí také dal první malou roli v roce 1960, ve filmu DILIŽANSA SNOVA. První honorář se pohyboval okolo 1000 dinárů.

Výrazněji se prosadila ještě v témže roce a to rolí Magdy ve válečném dramatu, který byl nominován i na Oscara. Film DEVETI KRUG (DEVÁTÝ KRUH)  pojednává o hrůzách holocaustu, v příběhu o židovské rodině z Ljubljaně. V té době šestnáctiletá Beba, dostává hned další roli a v listopadu 1960 je uvedena komedie LJUBAV I MODA, kde Beba hrála krásnou dospívající dívku Sonju Ilić. Beba měla za sebou teprve dvě větší role a v roce 1961 hned dostává další v režijním debutu Aleksandra Petrovice, DVOJE. Její role Jovany Zrnic opět dostala spoustu pozitivních reakcí v tisku. V tomto snímku je poprvé v titulcích uváděno Beba místo Desanka a tak už to zůstane až do konce její kariéry.

Beba se stala nejen filmovou hvězdou, ale i sexy symbolem a tak si jí všiml i film zahraniční. První rolí mimo Jugoslávii byla účast na natáčení rakouského snímku UND EWIG KNALLEN DIE RÄUBER (1962), kde dostala vedlejší roli Afry. V roce 1964 hrála v kooprodukčním snímku Francie-Itálie, LA DONNA E UNA COSA MERAVIGLIOSA (ŽENA JE NĚCO NÁDHERNÉHO).

 Poté pokračovala natáčení mnoha jugoslávských snímků, ale zahraniční film pro ní znamenal natáčení dnes již dobře známých filmů. Jako nudistka Ursula hrála v klasické francouzké komedii LE CORNIAUD (SMOLAŘ) - 1965 s Bourvilem a Funésem v hlavních rolích. S Vittorio Gassmanem a Adolfo Celim se objevila jako Helen v komedii SLALOM (1965). V dnes již kultovním úsměvném příběhu mladého plukovníka, který je milovníkem žen, ale pohlavního aktu je schopen pouze za extrémních situací podložených strachem a nebezpečím, s názvem CASANOVA´70 (1965), hrála dívku v muzeu a filmu dominoval Marcello Mastroianni.  Dalším známým filmem je komedie oceněná Zlatou palmou, SIGNORE & SIGNORI (DÁMY A PÁNOVÉ) – 1966 (role Noemi Castellan). Beba nevynechala ani klasické italské poliziesco a ve filmu s Henry Silvou (inspektor Sterling) hrála jednu z hlavních rolí Janet. Film se jmenuje QUELLA CAROGNA DELL'ISPETTORE STERLING (1968).

V roli Ornelly hrála i v americké komedii podle scénáře Woodyho Allena, PUSSYCAT, PUSSYCAT I LOVE YOU (KOČIČKO, KOČIČKO MILUJI TĚ) – 1970. Výborné herecké obsazení měla skvělá parodie na rytířské příběhy BRANCALEONE ALLE CROCIATE (1970), kde Beba báječně ztvárnila Bertu d'Avignone. Těch výborných filmů bylo mnoho, tak už snad jen komedie QUELLE STRANE OCCASIONI (1976) či povídková komedie MILENCI NA NEDĚLI (1980), zde hrála Beba v povídce ARMANDO´S NOTEBOOK s netypicky blonďatým Ugo Tognazzim. Mimochodem v této povídce spolu hráli i obě představitelky Piny Fantozzi z úspěšné Villaggiovo série o panu účetním, Liú Bosisio a Milena Vukotič.

I když měla Beba možnost, nelíbila se jí Amerika a Hollywood a usadila se v Římě, věčném městu filmu šedesátých a sedmdesátých let. Ještě v roce 1982 se objevila v hororu o prokletí rodiny LA VILLA DELLE ANIME MALADETTE, aby zde svou rolí Marthy ukončila hereckou kariéru.

Od roku 1970 byla Beba provdána za chorvatského prominentního podnikatele Josipa „Dikana" Radeljaka. Právě v roce 1982 se jim narodil syn Leo a Beba se rozhodla věnovat se rodině a ukončit hereckou kariéru. Bylo jí 39 let a dítě se pro ní stalo prioritou. Rozpad manželství však přišel během několika let a po zdlouhavé hořké soudní bitvě byl jejich rozvod dokončen v roce 1994. Dikan Radeljak získal do opatrovnictví jejich jediného syna. Beba i Dikan byli známé osobnosti veřejného života a Dikan použil malý trik, když prohlásil Bebu alkoholikem a nechal jí umístit na protialkoholní kliniku, kde Beba strávila dva roky. Dále se Dikan snažil aby byla Beba co nejdále od svého syna Lea a pokud možno na něj zapomněla. Na oplátku slíbil pro syna to nejlepší vzdělání a až bude dospělý, přepsat na něj všechny jejich nemovitosti. V tomto období (léto 2000) začala žít Beba se srbským lyžařem Stevanem Marinkovičem Knićaninem, za kterého se nakonec provdala. U něj našla klid a pohodu. V závěru roku 2000 se přestěhovala z Říma zpět do svého rodného města Bělehradu, kde žije dosud. Roky plynuly, její syn vyrostl a když dospěl, začal se zajímat o svou matku. Ačkoli Dikan často sám sebe popsal jako spravedlivého a moudrého otce, hrozil vyděděním svého syna, pokud bude i nadále rozvíjet svůj vztah s matkou. Dikan se „pobláznil" do mladé herečky Eny Begović a v roce 2000 se jim narodila dcera Lana. Patnáctého srpna toho roku ale zemřela Ena Begovič na následky těžkých poranění hlavy při autonehodě, ve svých čtyřiceti letech. Leo a Beba se také sešli tajně v Londýně, kde Leo studoval. Detaily manželství Dikana a Beby si však oba nechávají pro sebe. Dnes je syn Leo podnikatel a vystudoval fakultu informatiky. Má svou vlastní firmu a ještě není ženatý, což se snad brzy změní, doufá dnes Beba.

I když je Beba již více než 30 let mimo natáčení, je stále velmi poptávanou ze strany srbských médií. Nicméně, vede velmi klidný život a málokdy mediálně vystupuje. Naposledy to bylo v červnu roku 2010, při oslavách 50. výročí premiéry úspěšného filmu LJUBAV I MODA. Italové Bebu nazývali Bella Bambola, tedy krásná panenka.

Petr "Hennes" Hennebichler

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky