foto

Guy Bedos

  • nar. 15.6.1934
    Alžír, Alžírsko
  • zem. 28.5.2020 (85 let)

Biografie

Všestranný francouzský umělec Guy Bedos stihnul za svou kariéru řadu profesí, proslul především jako autor a interpret politických satir, uplatnil se v muzikálu, hrál divadlo, pochopitelně jej diváci mohli vidět i ve filmu a televizi. Guy Bedos se narodil v Alžírsku, které tehdy bylo francouzskou kolonií, otec Alfred pracoval jako obchodní cestující, po matce měl španělské předky. Rodiče se brzy rozvedli, matka se znovu vdala, ovšem s nevlastním otcem neměl Guy dobré vztahy.

Do Francie se s rodiči a nevlastními sourozenci přestěhoval v roce 1949, jeho strýc Jacques Bedos mu zprostředkoval první zaměstnání v pařížské rozhlasové stanici ORTF. Později začal Guy Bedos studovat herectví, a i když k divadlu směřoval, v první polovině padesátých let ještě vystřídal několik dalších profesí. Talent pro psaní v něm při náhodném setkání objevil slavný Jacques Prévert, načež Guy Bedos začal pracovat na svých prvních skečích.

Před filmovou kamerou stál poprvé v rámci Allégretova filmu BUDOUCÍ HVĚZDY (Futures vedettes, 1955), větší příležitost dostal až v režijním debutu Michela Devilla (DNES VEČER NEBO NIKDY – Ce soir ou jamais, 1961), který byl podobně jako první film zasazený do prostředí mladých začínajících herců. Mezitím hrál v několika dalších filmech, první zkušenosti získal i v televizi, příležitostně hrál také v divadle. K filmu HOŘKÉ PILULKY (Dragées au poivre, 1963) napsal i scénář a po boku J. P. Belmonda zde hrál také jednu z hlavních rolí mladého Gérarda, který se rozhodne stát hercem. Své scenáristické schopnosti pak uplatnil i jako autor dialogů k filmu DOBRÁ PŘÍLEŽITOST (La bonne occase, 1965).

Bedosovou první manželkou byla herečka Karen Blanguernon (1935-1996), s níž se oženil v polovině padesátých let, jejich dcera Leslie Bedos (*1957) je dnes známá jako novinářka a rozhlasová moderátorka. Již zmíněný film HOŘKÉ PILULKY měl pro Bedose význam v podobě setkání s půvabnou herečkou Sophií Daumier (1934-2004), která se v roce 1965 stala jeho druhou manželkou. Právě tehdy se Guy Bedos vyprofiloval jako úspěšný autor politických kabaretů a zábavných estrád a během následujících deseti let (1965-1975) absolvoval s manželkou Sophií řadu zájezdových představení.

Spolupráce se Sophií Daumier skončila v roce 1975, následoval i rozchod v soukromém životě a v roce 1977 se rozvedli. Těsně před rozvodem se jim narodila Melanie Bedos (*1977). Guy Bedos se tehdy po delší přestávce připomněl filmovým divákům rolí homosexuála Simona, jednoho z přátel hlavního hrdiny (Jean Rochefort) v komediích ZÁLETNÍK (Un éléphant ça trompe énormément, 1976) a ZÁLETNÍK 2 (Nous irons tous au paradis, 1977). S Jeanem Rochefortem se ostatně později setkal ještě v komedii SILVESTR U BOBA (Réveillon chez Bob, 1984). Z Bedosovy práce pro divadlo se sluší připomenout titulní roli v Brechtově hře Zadržitelný vzestup Artura Uie (Théâtre National de Chaillot, 1993).

V devadesátých letech se začal prosazovat jako spisovatel, do roku 2014 vydal celkem čtrnáct knih převážně memoárového charakteru. Díky svému letitému angažmá v žánru politické satiry se v posledních letech také často vyjadřuje k veřejným záležitostem, hlavně v předvolebních kampaních. Jako filmový herec se výrazněji připomněl velkou rolí po boku velkých hvězd (Pierre Richard, Geraldine Chaplin, Jane Fonda) v mezinárodně úspěšné komedii CO KDYBYCHOM ŽILI SPOLEČNĚ? (Et si on vivait tous ensemble?, 2011). Co se týče soukromí, dodejme, že od roku 1978 je Guy Bedos potřetí ženatý s Joëlle Bercot, s níž má syna Nicolase (*1980) a dceru Victorii (*1983). Obě děti se dnes pohybují taktéž ve světě filmu a divadla. Jeho první a druhá manželka již zemřely, první spáchala sebevraždu, druhá podlehla dlouholetému vážnému onemocnění genetického původu.

Pavel "argenson" Vlach

Scenáristická filmografie

Host

TV pořady

2014 Un soir à la Tour Eiffel (TV pořad)
2006 Jamel comedy club (TV pořad)
Salut les Terriens (TV pořad)
Tenue de soirée (TV pořad)
2005 Café Picouly (TV pořad)
Les grands du rire (TV pořad)
2003 93 Faubourg Saint-Honoré (TV pořad)
2000 L'invité (TV pořad)
Vie privée, vie publique (TV pořad)
1998 Union libre (TV pořad)
Vivement dimanche prochain (TV pořad)
1997 Stars'N Co (TV pořad)
1996 Thé ou café (TV pořad)
1992 Bas les masques (TV pořad)
1990 Stars 90 (TV pořad)
1981 7 sur 7 (TV pořad)
1980 Stars (TV pořad)
1975 Les rendez-vous du dimanche (TV pořad)
1968 À bout portant (TV pořad)
1967 D'hier et d'aujourd'hui (TV pořad)
Monsieur Cinéma (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky