foto

Ondřej Galuška

Biografie

Vydělávat si muzikou je úplně blbej nápad. Horší je snad už jen psát filosofické knížky. No ale když se ty dvě věci dají dohromady, přidá se k tomu nějaké učení a překládání… tak se občas najde někdo, kdo se nad vámi slituje a uvaří vám třeba polívku,“ z rozhovoru pro internetový hudební časopis Frontman.
 
Zpěvák, hráč na různé nástroje (zejména kytara a pozoun), písničkář a skladatel Ondřej Galuška je známý především ze skupin The Odd Gifts a Eggnoise. Hrál také například s Lenkou Dusilovou a Vladimírem Mišíkem. V minulosti někdy vystupoval též pod pseudonymem XStar.

Pochází z české rodiny diplomatů, a tak v mládí hodně cestoval. Vyrůstal v Kanadě a během studií na střední škole se s rodinou přestěhoval do Nizozemí. Tamtéž nahrál ve svých 15 letech své první písničky a s kamarádem z Nového Zélandu založil školní kapelu. Po maturitě se rozhodli z Holandska pro další krok a vyrazili na turné, v jehož rámci bylo zahrnuto i 6 zastávek v ČR. V roce 2010 začal pracovat na své první desce ve spolupráci s King Arts Production (Ondřejem Andreasem Bartosem a Dannie Langoskou), Igorem Prušou, Luďkem Stavinohou a řadou dalších autorů a muzikantů.

V roce 2016 vydal album „Migrant Songs“ (Písně migrantů), sleduje fenomén stěhování lidí z nejrůznějších úhlů. „Baví mě vytvářet takové disonantní paralely, příměry, které trochu skřípou a tím mohou působit komicky, ale zároveň poskytují nezvyklou perspektivu,“ říká k tomu projektu Galuška v rozhovoru pro novinky.cz. Na přípravě desky přitom Galuška spolupracoval s řadou hostů se zkušenostmi migrantů, například senegalského perkusistu Moustaphu Faye nebo v Česku žijící anglické písničkáře Jamese Harriese a Alasdaira Bouche.

Rovněž v roce 2016 vyšla Galuškovi kniha „Tělo hudby“, v níž ukazuje, že způsob, jakým běžně o hudbě hovoříme, možná přehlíží něco velmi podstatného. Zamýšlí se mj. nad otázkou, v jakém smyslu existuje hudební dílo mimo své provedení („performance“). Dává do souvislosti řadu známých i méně známých textů, a může tak sloužit jako velmi široký úvod do problematiky tělesnosti v hudbě. Kniha vychází z jeho stejnojmenné disertační práce z roku 2012, jíž zakončil své studium na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy (Ústav filosofie a religionistiky).

Na poli filmové hudby je jeho jméno zatím spojeno jen se dvěma filmy Jana Hřebejka. Kromě filmu Svatá čteřice, na němž spolupracoval s Ondřejem Kopičkou, se jejich společná píseň „Illusion“ objevuje též ve filmu Nestyda.

Ondřej Galuška je rovněž autorem scénické hudby k inscenaci Tanečního studia Light „Bratři lví srdce“ motivované knihou Astrid Lindgrenové (premiéra 17.12 2017).

Honza "HonzaBez" Bezděkovský

Skladatelská filmografie

Filmy

2012 Svatá čtveřice

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace