foto

Jiří Holna

  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Narodil se 22. 7. 1970, absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Postupně pracoval v několika vydavatelstvích, vesměs zaměřených na ekonomická periodika nebo literaturu. Od roku 2011 je generálním ředitelem Nakladatelství C. H. Beck pro Českou a Slovenskou republiku, jednoho z nejvýznamnějších evropských nakladatelství specializujících se na právnickou a ekonomickou literaturu. Dokumentární tvorba tedy není jeho zaměstnáním, ale spíše koníčkem.

V 90. letech v rámci mimořádného studia navštěvuje režijní semináře na FAMU. V roce 1997 je přizván režisérem T. Petráněm k tvorbě cyklického hodinového měsíčníku ArteFakta „o možných cestách v umění" pro Českou televizi. Na pořadu se podílí zprvu jako autor námětů a scénářů a posléze i režijně. V roce 1998 v rámci tohoto cyklu natáčí krátkometrážní dokumenty JUBILEUM (portrét legendárního filmaře Alexandra Hackenschmieda u příležitosti oslavy jeho devadesátých narozenin v New Yorku) a POUTNÍK S KAMEROU (pro českou veřejnost spoluobjevuje tehdy prakticky neznámého fotografa Bedřicha Grünzweiga). Od roku 1999 produkuje vlastní dokumentárních filmy pod značkou 4 FILM. Ve spolupráci s fotografkou Jolanou Havelkovou (taktéž absolventkou mimořádného studia FAMU) vytváří snímky FOTOGRAF FRANTIŠEK DRTIKOL (2000) a SLOVO A OBRAZ PODLE TOMÁŠE ŠPIDLÍKA (2008).

Při tvorbě dokumentů se drží zásad, které shrnul těmito slovy: „Domnívám se, že umělecký dokumentární film by měl především zůstat dokumentem. Je třeba ztlumit autorské ambice a velmi citlivě zprostředkovat divákům kontakt s 'umělcovou duší'. Smyslem umění je nalézání nové radosti ze života."

Juvelino "juvelinokivi" Kivi

Herecká filmografie

TV seriály

2000 Četnické humoresky (TV seriál)
Čest rodu (S02E05)

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace