foto

Lukáš Hendrych

  • nar. 1.3.1969 (50 let)
    Pardubice, Československo

Biografie

Lukáš Hendrych po střední škole v roce 1987 nastoupil do České televize – do dětské redakce jako asistent kamery, kde se učil od Milana Dostála, Petra Primy, Honzy Huška, Věry Štynglové, Františka Procházky nebo od Ládi Plicky. Poté přešel do Laterny Magiky, kde po boku Jaroslava Kučery dokončoval filmově-divadelní projekt Odysseus. Pak následoval filmově-divadelní projekt Minotaurus pod vedením Jaromíra Kačera.

V letech 1990–1997 studoval na pražské FAMU obor kamera. Mezi významnější studentské projekty patřil film Tvůj svět (režie Ondřej Kepka) a Malostranské Humoresky (absolventská práce 3 režisérů a 3 kameramanů – Lukáše Hendrycha, Ivana Zachariáše a Saši Šurkala)

Působil i jako trikový kameraman na Barrandově, kde pod vedením Františka Uldricha nebo Jiřího Rumlera spolupracoval na projektech Konec básníků v Čechách, Krvavý román, Nexus, atd.

Díky zkušenostem z Laterny Magiky se podílel na natáčení uměleckých projekcí pro divadelní a muzikálová představení: Divadlo Karlín – „451° fahrenheita“ (1994), Divadlo GEG B.Hybnera – „Žil byl Hollywood“ (1995) režie Viktor Tauš, Ta Fantastika – „Excalibur“ (2003) režie Vladimír Morávek, atd.

Lukáš je podepsán i pod filmovými dokumenty o Evě Urbanové nebo filmovém dokumentu Na cestě (režie Tomáš Hejtmánek), který byl oceněn na festivalu v Berlíně. Jako hlavní kameraman se podílel na legendárním vystoupení bratří Nedvědových na Strahově pod vedením Petra Novotného nebo na TV pořadech Skrytý potenciál, Hrdina kuchyně, atd. Za zmínku také stojí stálá multimediální expozice Škoda Center v německém Wolfsburgu s expozicemi předních českých výtvarníků (David Černý).

Jeho kameramanská filmografie zahrnuje i celovečerní film Dissident pod režií amerického režiséra Karla Simpsona (film byl oceněn zvláštní cenou na festivalu v New Yorku) nebo celovečerní film Můj příběh v režii Libora Adama a Hany Hendrychové.

Lukáš Hendrych se věnuje i reklamní tvorbě, natočil desítky reklam a reklamních filmů. Má za sebou stovky videoklipů, např. videoklip Mute Deafness byl nasazen do vysílacího času prestižní MTV Europe.

Hana Hendrychová

Kameramanská filmografie

Filmy

2019 Můj příběh
2001 Dissident
1995 Malostranské humoresky
Tvůj svět (studentský film)

Dokumentární

2000 Dětská encyklopedie světa (TV seriál)

TV pořady

2017 Hrdina kuchyně (TV pořad)
2015 Skrytý potenciál (TV pořad)
2009 Ano, šéfe! (TV pořad)

Hudební videoklipy

2020 Lucie Bílá - Můj příběh (hudební videoklip)
2012 Zdeněk Podhůrský & UNDERHILL: Slanej déšť (hudební videoklip)

Režijní filmografie

Dokumentární

2002 Dětská encyklopedie světa II (TV seriál)
2000 Dětská encyklopedie světa (TV seriál)