foto

Thelma Todd

  • nar. 29.7.1906
    Lawrence, Massachusetts, USA
  • zem. 16.12.1935 (29 let)
    Pacific Palisades, California, USA

Biografie

Jejím znakem byla krása, její úsměv ji živil a udělal z ní hvězdu. Hvězdu, která se vyznačovala komediálními rolemi ve filmech s takovými herci jako Buster Keaton nebo Jimmy Durante. Bohužel její osud byl ale od grotesky na hony vzdálený.

Thelma Alice Todd se narodila ve státě Massachusetts, v průmyslovém městě Lawrence nedaleko New Hamphire, manželům Johnu a Alice Todd. Už jako malá svou krásou budila pozornost a díky dobrým akademickým výsledkům se rozhodla stát se učitelkou. Avšak tento záměr se nikdy neuskutečnil a její kariéra se odklonila jiným směrem. Během dospívání se začala účastnit různých soutěží krásy (i s podporou své matky, která chtěla, aby její dcera nebyla pouhou učitelkou). Thelma byla úspěšná. Tak úspěšná, že to v těchto kláních na poli hezkých tváří dotáhla až na vítězku Miss Massachusetts (1925) s účastí na Miss America a právě během tohoto reprezentování si jí všiml lovec talentů z Hollywoodu. Thelma sice nevyhrála tuto soutěž, ale začala se jí rozbíhat mnohem zajímavější kariéra, a to u filmu. Již v rámci svých začátků dostávala role v komediích, kde předváděla své bystré komediální načasování. S příchodem mluveného filmu přišla i šance rozšířit své portfolio také o filmy se zvukem, takže když jí producent Hal Roach (Paramount Pictures) nabídl spolupráci s takovými komediálními hvězdami jako Harry Langdon, Charley Chase, Laurel a Hardy, neodmítla. V roce 1931 se spojila se ZaSu Pitts a společně vytvořili duo v groteskách, které se nejen charakterově velmi podobaly těm s Laurelem a Hardym. Přesně toto byl pokus Hala Roache o vytvoření ženské verze těchto dvou komiků. Námět byl vždy podobný, Todd často hrála pracující dívku, kterou postihnou všemožné potíže, jež se snaží vyřešit se šarmem a elegancí navzdory neplechám jejího kolegy na plátně. Když Pitts v roce 1933 skončila, nahradila jí Patsy Kelly.

Roku 1931 byla milostně spojována s režisérem Rolandem Westem, v jehož snímku CORSAIR si i zahrála. Tou dobou byla již vysoce uznávanou jakožto schopný komik a Roach jí umožnil hrát i v jiných studiích např. s dvojicí Wheeler & Woolsey, Busterem Keatonem, Joe E. Brownem a Marx Brothers. Thelma byla úspěšná i v dramatických rolích, což dokazuje THE MALTESE FALCON – verze z roku 1931, s Ricardem Cortezem jako Sam Spade. Během své kariéry se objevila ve 119 snímcích, ačkoli zpravidla se jednalo o krátké filmy a ona byla veřejností nazývána jako „The Ice Cream Blonde“ (Zmrzlinová blondýnka).

Úspěšná byla i na poli pohostinství, když v srpnu 1934 otevřela kavárnu v Pacific Palisades nedaleko od Los Angeles, pojmenovala ji „Thelma Todd’s Sidewalk Cafe“ s nadějí přilákat jak rozmanitou klientelu Hollywoodu, tak i turisty.

V roce 1935 má natáčet komedii již běžné délky THE BOHEMIAN GIRL s Laurelem a Hardym, jde o její poslední film, jelikož Thelma po natočení všech svých scén umírá.

V pondělí ráno 16. prosince 1935 je Thelma nalezena mrtvá ve svém kabrioletu Lincoln Phaeton v garáži herečky Jewel Carmen, jež byla bývalou manželkou Rolanda Westa. Prvním prohlášením policejního oddělení bylo označení spáchání sebevraždy otravou oxidem uhelnatým – buď z důvodu zahřátí automobilu k odjezdu, nebo aby zahřála sebe samu. Avšak pak se objevily další důkazy hovořící o možném opaku; na obličeji a šatech měla krev ze zranění, tudíž se detektivové domnívali, že někdo Thelmu udeřil do bezvědomí a umístil do auta, kde se udusila oxidem.

Nicméně existují různé teorie, že Thelma byla zavražděna, jelikož každý kdo ji znal, věděl, že nebyla vystresovaná ani mrzutá na to, aby spáchala sebevraždu. Spíše existovaly domněnky, že v jejím klubu panovaly nepokoje mezi gangy, kterým padla do rukou, anebo zasáhla zhrzená a žárlivá Jewel Carmen, kterou West podvedl právě s Thelmou. Ať tak či onak, její smrt nebyla nikdy vyřešena a zůstává kontroverzní dodnes, i z důvodu jak rychle a bez okolků losangeleské (nechvalně zkorumpované) okresní zastupitelství případ uzavřelo. V podezření byl i Thelmin manžel, trochu herec trochu gangster, Pat DiCicco, jehož bratranec Albert R. „Cubby“ Broccoli také nebyl žádné neviňátko, oba dva a ještě s hercem Wallacem Beerym údajně ubili k smrti komika a filmového herce Teda Healyho na parkovišti u nočního klubu Trocadero 21. prosince 1937. Co se ve skutečnosti nad ránem 16.12.1935 stalo bude navždy záhadou, nicméně v roce 1952 se na smrtelné posteli Roland West doznal svému příteli herci Chesteru Morrisovi k vraždě Thelmy Todd. Vzhledem k Westově podlomenému zdraví nebylo nikdy přiznání nezávisle potvrzeno, avšak jeho reputace byla narušena a zastínila jeho práci u filmu.

Jméno předčasně zesnulé devětadvacetileté Thelmy Todd nebude zapomenuto – každý si ho může přečíst na hollywoodském chodníku slávy na 6262 Hollywood Blvd.

Irena "AIMÉE" Krejčová

Herecká filmografie

Filmy

1953 Yesterday and Today - a.z.
1936 An All American Toothache
The Bohemian Girl
1935 After the Dance
Hot Money
Sing, Sister, Sing
Slightly Static
The Misses Stooge
The Tin Man
Top Flat
Treasure Blues
Twin Triplets
Two for Tonight
1934 Babes in the Goods
Bottoms Up
Bum Voyage
Cockeyed Cavaliers
Done in Oil
Hips, Hips, Hooray!
Hollywood on Parade No. B-1
I'll Be Suing You
Lightning Strikes Twice
Maid in Hollywood
One-Horse Farmers
Opened by Mistake
Palooka
Poor Rich, The
Soup and Fish
Take the Stand
Three Chumps Ahead
1933 Air Fright
Air Hostess
Asleep in the Feet
Backs to Nature
Beauty and the Bus
Cheating Blondes
Counsellor at Law
Maids a la Mode
Mary Stevens, M.D.
One Track Minds
Sitting Pretty
Son of a Sailor
The Bargain of the Century
You Made Me Love You
Ďáblův bratr - Laurel a Hardy
1932 Alum and Eve
Deception
Divoška
Klondike
Koniny
Nickel Nurser, The
Old Bull, The
Red Noses
Show Business
Sneak Easily
Soilers, The
Speak Easily
Strictly Unreliable
The Big Timer
This Is the Night
1931 Aloha
Broadminded
Catch-As Catch-Can
Chickens Come Home
Command Performance
Corsair
Let's Do Things
Love Fever
No Limit
On the Loose
Opičárny
Rough Seas
Swanee River
The Hot Heiress
The Maltese Falcon
The Pajama Party
The Pip From Pittsburgh
War Mamas
1930 All Teed Up
Another Fine Mess
Dollar Dizzy
Follow Thru
Her Man
High C's
Looser Than Loose
The Fighting Parson
The Head Guy
The King
The Real McCoy
The Shrimp
Whispering Whoopee
¡Pobre infeliz!
1929 Careers
Crazy Feet
Her Private Life
Hotter Than Hot
House of Horror
Hurdy Gurdy
Look Out Below
Seven Footprints to Satan
Sky Boy
Snappy Sneezer
Stepping Out
The Bachelor Girl
Trial Marriage
Unaccustomed As We Are
1928 Abie's Irish Rose
Heart to Heart
Naughty Baby
The Crash
The Haunted House
The Noose
Vamping Venus
1927 Fireman, Save My Child
Nevada
Rubber Heels
Shield of Honor, The
The Gay Defender
1926 Fascinating Youth
God Gave Me Twenty Cents

Dokumentární

2001 History's Mysteries: Infamous Murders (TV seriál)
1989 Death Scenes
1935 Screen Snapshots Series 15, No. 3
1932 Voice of Hollywood No. 13 (Second Series), The
1929 Players at Play

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace